Ekolojik binalarda enerjinin etkin kullanılmasının irdelenmesi
Examination of effcient use of energy in the ecological buildings
  1. Tez No: 276564
  2. Yazar: SELMA AKMALI ÖZÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana içinde bulunduğu koşullara göre gereksinimleri de günden güne farklılık göstermiştir. Günümüz insanının yaşamındaki aşırı hareketli ve yoğun temposuna bağlı olarak, hayatı kolaylaştıran çözümlere gidilmektedir. Çoğunlukla başvurulan bu çözümler dünyamızda var olan enerjiyi kullanarak gerçekleşmektedir.Endüstri Devrimi ile oluşan teknolojik gelişmeler, makine gücünün kullanılmaya başlanmasını, yeni pazar ve iş kollarının yaratılmasını, yeni yaşam biçimlerinin oluşmasını beraberinde getirmiştir. Son yıllarda, sürekli ilerleyen ve gelişen teknolojinin kullandığı enerjinin dünyamızda giderek tükendiğinin farkına varılmış ve kullandığımız bu enerjinin nasıl korunup, daha verimli hale getirilebileceği konusunda çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar göstermiştir ki Dünya'da kullanılan enerjinin neredeyse yarısı yapılarda tüketilmektedir. Bu da yapılarda kullanılan enerjinin, nasıl etkin hale getirilebileceğinin önemini ortaya koymaktadır ve bu noktada mimarlara çok iş düşmektedir.Bu çalışmada enerjinin yapılarda etkin kullanılabilmesi için geliştirilen sistemler, çeşitli öneriler ve mimari tasarım stratejileri göz önünde bulundurulacak; ekolojik bina niteliğini kazanmış binaların enerjiyi nasıl etkin kullandığı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the human begin, they want different things for their life. Today the humans life are full of action so that we must find some simple solutions for this busy life. These solutions must be use the energy which stands on world.When the technological development, which starts with Industry Evolution, start to use machines and this situation make the new bazaar, the new studies, and the new life style. In recent days the people notice that, this technological development use the energy which is exhausted in the world. So they start to examine to protect this energy. These exams show that the half of this energy is use to produce the buildings. So the architect must save this energy for the future generation.In this study we learn the use the different suggestions, different architectural solutions for efficient energy in the buildings and we study on named ecological building which use efficient energy.