Otel binalarında modüler koordinasyon çerçevesinde yapım sistemi seçimi üzerine bir inceleme
A research about choosing construction system within modular coordination for hotel buildings
- Tez No: 276565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada amaç; sistemli tasarlama yöntemlerinden faydalanarak otel yatak oda biriminin oluşturulması, uygun `'yatak oda birimi'' çözümlerinin modüler koordinasyon çerçevesinde değerlendirilerek proje modülüne ulaşılması, proje modülünün geçerliliğinin mevcut örnekler bağlamında desteklenmesi, uygun oda birimi ve modülüne bağlı yapım sisteminin belirlenmesi ve çalışma boyunca çıkarılan sonuçlar üzerine, ülkemizde uygulanabilecek bir örnek uygulama yapılmasıdır.`'Otel binaları için oda birimi oluşturulması ve modül seçimi'' başlığı altında; otellerin tanımı, tipleri ve tasarımında temel prensipler açıklanmakta, otel oda biriminin sistemli şekilde tasarlanması ve modüler bir yapıya oturtulması irdelenmektedir. Yapılan çalışma Türkiye'deki örneklerin incelenmesiyle desteklenmektedir.`'Otel binaları için yapım sistemi seçimi'' kısmında yapım sistemleri ve sınıflandırmaları genel olarak, endüstrileşmiş yapım sistemleri ve sınıflandırmaları ise ayrıntılı olarak incelenmekte, sınıflandırmaların analizleri yapılarak otel binaları için uygun yapım sistemi belirlenmektedir.Seçilen yapım sisteminin düşey taşıyıcılarının yatak katlarında gelebileceği olası yerlerle ilgili bölümde bir yöntem belirlenmekte ve bu yöntemle otel tasarlayıcılarına veri oluşturabilecek plan alternatifleri üretilmektedir.Çalışma boyunca elde edilen tüm veriler ışığında, ülkemiz koşullarında uygulanabilecek bir örnek uygulama yapılmaktadır. Uygulamada modüler yatak oda birimi ve bundan türetilen yatak kat bloğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ambition of this study is: forming hotel bed room unit using systematic design methods, evaluating `bed room unit' solutions within the scope of modular coordination and reaching project module, supporting the validity of the Project module in the context of present examples, determining the building system bound to the appropriate room unit and module and doing a sample application which is applicable in our country based on the results derived during the research.Under the title ? forming room unit for hotel buildings and module choice?; definition of hotels, types and basic principles in their design are explained, systematic designing of hotel room unit and forming a modular building are examined. The study made is supported with examining examples in Turkey.In the part ?choice of building system for hotel buildings?, building systems are examined in detail and classification is examined generally, appropriate building systems for hotel buildings are determined by analyzing classifications.In the part related to the potential places where the chosen building system?s vertical bearings can correspond in bed floors a method is determined and plan alternatives which can provide data for hotel designers are produced with this method.In the light of all data obtained during the research, a sample application which can be applied under our Country?s conditions is done. There are the modular bed room unit and bed floor block which is derived from it in the application.