Mg katkılı Bi-2223 süperiletkenlerin karakterizasyonu
Characterization of Mg doped Bi-2223 superconductors
- Tez No: 276567
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Bi-2223 süperiletken örneklerde Mg katkısının etkileri incelenmiştir. Örnekler Bakır (Cu) yerine değişen oranlarda Magnezyum (MgO) (x=0,00, 0,05, 0,10, 0,15, 0,20) katkısı yapılarak katı hal tepkime yöntemi ile hesaplanmıştır.Bu bileşiğin süperiletkenlik ve diğer özellikleri direnç-sıcaklık (R-T), X-ışınları difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve yoğunluk ölçümleri ile incelenmiştir. Elektriksel direnç ölçümleri standart dört- nokta uç metodu ile manyetik süseptibilite ölçümleri karşılıklı indüktans yöntemi ile yapılmıştır. Örneklerin yüzey mikroyapıları ve yüzey morfolojilerinin incelenmesinde (SEM) kullanılmıştır.Mg katkısının Bi-2212 ve Bi-2223 fazlarının gelişimini desteklediği saptanmıştır. Bu ölçüm ve analizlerin ışığında; Mg katkısının örneklerin süperiletekenlik özelliklerine etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Mg doping in Bi-2223 superconductor samples were investigated. The samples were prepared by substituting Magnesium (MgO) (x = 0.00, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20) for Copper (Cu) with changing ratios by the solid-state reaction method.The superconducting and other properties of these compounds have been investigated by measuring resistivity-temperature (R-T), the X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and the density. The electrical resistance measurements were made by standard for-probe method. The magnetic susceptibility measurements were made by mutual inductance method. (SEM) was employed to investigate the surface microstructure and surface morphology of the samples considered.It was determined that effect of Mg supports the development of the Bi-2212 and Bi-2223 phases. In the light of these measurements and analyses the effects of Mg dopant on superconducting properties of samples were discussed.