The development of a regional groundwater flow model for the Tahtali watershed
Tahtalı havzası için bölgesel bir yeraltı suyu akım modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 276574
  2. Yazar: DENİZ KARADAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Tahtalı havzası ve yakın civarı bölgeler için bölgesel bir yeraltı suyu akış modeli geliştirilmiştir. Çalışmadaki amaç; bölgedeki yeraltı suyu seviyelerinin matematiksel bir model yardımı ile belirlenmesi ve mevsimsel yeraltı suyu değişiminin alansal dağılımını belirlenmesidir. Model, iki boyutlu, kararlı akım koşullarında ve yüzeysel akifere uygulanarak çalıştırılmıştır.Bu kapsamda, kuzeydoğuda Nif Dağ'ı ve güneyde Tahtalı gölü arasındaki çalışma alanında Mayıs 2007 ve Ekim 2007 dönemlerinde arazi çalışmaları yapılmıştır. Tespit edilen yeraltı suyu seviye ölçüm noktalarında su tablası derinlik ölçümleri yapılmış ve bu ölçümler model çalışmaları için gerekli olan diğer bilgiler ile birlikte bir coğrafi bilgi sisteminde düzenlenmiştir. Arazi çalışmalarından ve literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda, model girdileri belirlenmiştir. Modelin en önemli girdilerini teşkil eden hidrolik iletkenlik ve beslenim değerleri, kalibrasyon parametreleri olarak ele alınmıştır. Beslenim parametresi dört ve hidrolik iletkenlik yedi ayrı alt bölge için incelenmiştir. Tahtalı havzasını temsil eden beslenim alt bölgesinin yeraltı suyu besleniminin belirlenmesi için su bütçesi prensibine dayanan matematiksel bir yağış-akış modeli kullanılmıştır. Mayıs ayında ölçülen yeraltı suyu seviyeleri modelin kalibrasyonunda, Ekim ayı ölçümleri ise modelin doğrulanmasında kullanılmıştır. Doğrulama sürecinde modelin sınır koşulları değiştirilmiştir. Ayrıca yaz mevsiminin kuraklığını dikkate alarak beslenim değerleri de yağış verilerini baz alarak azaltılmıştır. Böylece hem kış, hem de yaz koşulları için model çalıştırılıp, mevsimsel yeraltı suyu düşümü hesaplanmıştır.Yeraltı suyu akım model çıktıları ile yeraltı suyu seviye ve akım yönleri haritaları oluşturulmuştur. Modelin bütçe hesaplamalarına göre, beslenimin tüm çalışma alanına olan yeraltı suyu girdisinin %20 oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yeraltı suyu akım yönü haritasına dayanarak Tahtalı gölü ve Nif dağı arasında hidrolik bir bağlantının olabileceği bulunmuştur. Modelleme ile elde edilen mevsimel yeraltı suyu düşümleri incelendiğinde ise, düşümlerin konumsal olarak sınırlı değiştiği görülmüştür. En küçük değişimler Cumaovası'nda gözlenirken, en büyük düşümler hidrolik iletkenliği daha düşük olan bölgelerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a regional groundwater flow model was developed for the Tahtalı watershed and surrounding area. The aim of the study was to determine the groundwater elevations of the region using a mathematical model, and to obtain the spatial distribution of the seasonal groundwater decline. Model was run as two-dimensional and steady-state conditions by application in unconfined aquifer.Within the scope of this study, field work was conducted for the area between the Nif Mountain and the Tahtalı dam reservoir in May and October 2007. Water table depths were measured at certain monitoring wells and these measurements were put into a geographical information system along with other information relevant to the modeling study. Model inputs were obtained from field work results and from literature review. Hydraulic conductivity and groundwater recharge, which constitute the key model parameters, were considered as calibration parameters. The model domain was divided into four recharge, and seven hydraulic conductivity zones. A water budget-based precipitation-runoff model was used to calculate the recharge rate for the zone representing the Tahtalı watershed. Measured water table elevations of May were used as targets in the calibration of the model, whereas October measurements were used in the verification. Model boundary conditions were altered during the verification process. Also, recharge rates of the model were reduced based on precipitation records, considering the summer drought. Thereby, the model was run both for winter and summer conditions to calculate seasonal decline of the groundwater levels.Groundwater elevation and flow direction maps were produced based on modeling results. Water budget results of the model revealed that groundwater recharge comprised 20% of the total water input for the entire study area. Furthermore, it can be noted that there is a hydraulic connection between the Nif Mountain and the Tahtalı reservoir. The spatial distribution of the seasonal groundwater decline was limited. Decline values were lowest in the Cumaovası plain and were highest in areas with relatively lower hydraulic conductivities.