Sınıf II.bölüm I malokluzyonlarda elastik bite block etkinliğinin sefalometrik yöntemle araştırılması
  1. Tez No: 27658
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı Sınıf II bölüm I maloklüzyon gösteren bireylerde elastik malzemeden üretilmiş EBB apareyinin etkinliğini klinik ve sefalometrik olarak belirlemektir. Kliniğimize tedavi amacı ile başvuran hastalardan 30'u tedavi, 20'si kontrol grubunu oluşturacak şekilde toplam 50 hasta seçildi. Seçilen hastalann mandibuler retrognatili, horizontal büyüme paternine sahip ve gelişim çağı bireyleri olmasına dikkat edildi. Tedavi grubuna bir yıl süre ile EBB apareyi uygulanırken, kontrol grubu hastalarına tedavi amacı ile hiçbir aparey uygulanmadı. Araştırmanın başında ve gözlem süresi sonunda elde edilen lateral sefalogramlar üzerinde yapılan ölçümler, istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonunda EBB uygulaması ile aşağıdaki değişiklikler meydana gelmiştir. Maksilla'nm sagital büyümesi frenlenmiştir. Üst molarlar distale yönlenmiş ve damak düzlemine yaklaşmıştır. Mandibula'nm sagital büyümesi stimüle edilmiştir. Alt molarlar mesiookluzal yönde erupsiyona uğramıştır. Mandibula'nın aşağı ve geri rotasyonu sonucu vertikal boyut artmıştır. Üst keserler dikleşmiş ve gömülmüşlerdir. Alt keserler de linguale eğilmiş ve gömülmüşlerdir. Overjet ve overbite azalmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was designed to evaluate the efficiency of EBB appliance on Class II division I malocclusion cases. A total of 50 CI. II div. I cases were taken from clinical in take. Thirty of them were treated with EBB appliance and 20 were as control group, no treatment was applied to them. Patients characteristics were -Class II div. I malocclusion, -Retrognathic mandible, -Horizontal growth pattern, -Being in active growth period. Measurements were optained from laterel cephalograms which were taken at the begining and right after the appliance removal. Thee measurements were evaluated statisticaly. The results were as follows; The sagital forward growth potential of the maxilla were retarded and the mandibular forward growth was stimulated. Upper molars were distalized arid moved closes to the palatal plane. Lower molars erupted in the mesio-occlusal direction. Vertical dimension increased due to clock wise rotation of the mandible.Upper incisors uprighted and intruded. Lower incisors were moved lingualy and intruded. Overjet and over bite decreased. 74Tablo 1. Araştırma materyalinin dağılımı Tablo 2. Vaka seçiminde göz önüne alman kriterler 75Tablo 3. Kontrol ve Araştırma Grubu Yaş Dağılımı 76Tablo 4 :Metod hatası (Sm) ve gerçek metod hatasının % 95'lik güvenlik sınırlan Sm : metod hatası As : Alt smır Üs : Üst sınır 7778H CO W H CO Ed H 3 as * *,- cs cs en £ -. ^. «>. *+.* n ft N S - CO CO CO CO * cs o oo en in oc 00 ~ Ö CS c - >o cs r- cs' -î CM cs id r- vo cs ö ~ 9 -' °5 IS CS O cs' cs' s Ov cs ov vO cs' *-' rs cs * oc cs * - cs ov n t. - : >“ S ^ £ * * n # m oc m oc oc o - cs cs. cs”.* _ CO s < - ^ Om Qı ~ s - h n in oc cs' - ' in oc 00 °° m in - ;“n cs' cs' ~~ Ov Tf.^ oc ov _. p- m « « ~ in Ov Ov cs cs' in cs oc c*~. * * Ov © in oc d r~ - ? vO OO in © : es cs cs os in O ?* d cs - ? 00 Ov CS Ov cs cs d p- o d oc CN CN in cs' vo r- o - d m in in cs oc in cs' cs p~ p- tn oc in c* £ s s s D < 3 < S 3.» u 00 C3 TJ C 3 C O sn > a* ”»s sb y c 6 °» 5.«? o _g o C3 C ?^“- c c c 5 C3 _C3 a.* E -5 60 2 ”o M * * * o V D. O «o ea O "»3 >.s s 3 M * o ö V o. * o ö V a. 79Tablo 7 : Cinsiyet ayrımı terk edilerek kontrol grubunda gelişimle meydana gelen değişiklikler.