İmplant destekli kron-köprü restorasyonlarında implant boyu ve distal uzantı miktarının kemik-implant ara yüz stres dağılımına etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 27657
  2. Yazar: ATİLLA SERTGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNGUR GÜVENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, osseointegre sabit protetik restorasyonlarda distal uzantı ve implant boyunun kemik- implant ara yüzeylerindeki stres dağılımına etkisi sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelendi. Analizi yapılan üç farklı implant boyu (7,15,20 mm) ve üç farklı cantilever uzunluğu (5.6,14,28 mm) vardır. Araştırmamızda 3 model, implantm boyu (15 mm) sabit tutularak cantilever uzunluğunu değişken kabul edilip 150 N'luk vertikal ve 20 N'luk yatay yük altında analiz edilirken, diğer 3 model ise cantilever uzunluğu (14 mm) sabit tutulup implant boyları değiştirilerek aynı yükler altında incelendi. Sonuçlar gerilim yoğunlukları ve yer değişikleri olarak grafik ve şekillerle karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Elde edilen bulgulara göre implant boyunun, gelen okluzal kuvvetlerin kemiğe iletiminde belirgin bir etkisi olmadığı, buna karşın cantilever uzunluğunun artması ile kemik- implant ara yüzlerinde streslerin belirgin bir şekilde fazlalaştığı belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the implant length and the length of the distal cantilever extension in an osseointegrated fixed prosthesis on stress distribution at the bone-implant interface were mathematically modelled. Three cases were taken in which the implant length (15 mm) was kept constant, 3 different cantilever lengths (5, 6, 14, 28 mm) were used and 2 forces, 150 N vertical and 20 N horizontal applied. Three other cases were taken in which the cantilever length (14 mm) was fixed, but 3 different implant length (7,15, 20 mm) used and each of above 2 forces applied. Stress distributions and displacements obtained were expressed graphically. Our results showed that implant length had no effect on the transmission of occlusal forces to the bone-implant interface, however the stresses in the bone-implant interface were found to increase linearly with distal cantilever extension.