Cawp: A combinatorial auction web platform
Cawp: Bir kombinatoryel ihale web platformu
  1. Tez No: 276613
  2. Yazar: İBRAHİM CERECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMED REHAN, YRD. DOÇ. DR. HÜREVREN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kullanıcılarının kombinatoryel ihale ile alım ve satım yapmasını sağlayan bir internet platformu tanımlanmıştır ve geliştirilmiştir. Platform, açık artırmadaki her ürüne kalem bazında teklif verilebilen, kapalı zarf usulü çalışan bir kombinatoryel ihale sistemi geliştirme altyapısıdır. Platform kullanıcılara, kazanan ihalelerin tespitinde satıcının gelirini azami mertebeye çıkarma probleminin bilinen bir algoritma vasıtasıyla otomatik olarak çözümüne olanak tanımaktadır. İnternet üzerine kombinatoryel ihale tabanlı çalışan nadir sayıda sistem bulunmaktadır. Çoklu ihale internet platformu (Combinatorial Auction Web Platform) bu boşluğu doldurmakta ve genel internet kullanıcılarının da kombinatoryel ihalelerle mal alıp satabileceği bir ortam yaratmaktadır. Birleşik modelleme dili (Unified Modeling Language) yardımıyla sistem tanımlanmış ve platform açık kaynak teknolojiler kullanılarak geliştirilmiştir. Sistemin işlevselliğini ve yeteneklerini göstermek amacıyla da örnek olay incelemeleri (Case Study) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis an online platform, which enables users to both sell and buy items in a Combinatorial Auctioning environment is designed and implemented. The platform adopts a Sealed-Bid Single-Unit Combinatorial Auction. The platform can be used to auction online, without having any knowledge about solving winner determination problem known to be important for profit maximization of the auctioneer in Combinatorial Auctions. Combinatorial Auctions are rarely developed for online auctioning. Combinatorial Auction Web Platform fills that void, it gives general consumer a platform to buy and sell goods in a combinatorial trading environment. Unified Modeling Language models are used for describing the system. Platform called Combinatorial Auction Web Platform is implemented using open source tools and technologies. Case studies are developed to show capabilities and functionalities of the platform.