An information theory based capacity calculation metric for multi agent and petri net modeled systems
Çok erkinli ve petri ağları ile modellenmiş sistemler için bilgi teorisi tabanlı bir kapasite hesaplama metriği
- Tez No: 276614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜREVREN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması, Bilgi Teorisinin Ayrık Parazitsiz Kanak konseptini baz alarak çok erkinli ve Petri Ağları ile modellenmiş sistemler için bir kapasite hesaplama metriği önermektedir. Önerilen metrik, ilgili sistemin çalışma anındaki maksimum bilgi kapasitesini sistemin dizayn aşamasında hesaplamaktadır. Ayrıca, ilgili metriğin verimsizlik ve durgunluk değerleri kullanılarak farklı tasarımlar karşılaştırılabilir ya da ilgili sistem üzerinde yapılması planlanan değişiklikler değerlendirilebilir. Çok erkinli sistemler paradigması yazılım mühendisliği alanında yeni bir paradigmadır ve çok erkinli sistemler içindeki erklerin iletişimi popular bir araştırma sahasıdır. Önerilen metriğin çok erkinli sistemlere uygulanması öncelikli olarak erkinler arası iletişim protokolleri daha sonrada çok erkinli iletişim topolojileri kullanılarak yapılmıştır. Peti Ağları, ayrık olay sistemlerinin modellenmesi için kullanılan araçlardır ayrıca literatürde yazılım sistemlerinin Petri Ağları ile modellenmesi üzerine bir çok çalışma mevcutdur. Önerilen metriğin, Petri ağları ile modellenmiş sistemlere uygulanması seyir kontrol sistemi örneği kullanılarak anlatılmıştır. Önerilen metriğin Petri Ağlarına uygulanması ile metriğin kullanım alanının genelleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a metric based on Discrete Noiseless Channel concept of Information Theory to calculate the information capacity of Multiagent Systems and Petri Net modeled systems. Proposed metric is a design time metric and it calculates the maximum runtime information capacity of given system. Also, proposed metric with inefficiency and inactivity values, can be used to compare different designs or can be used to evaluate the possible modifications planning to be made on a system. Multiagent systems concept is a new paradigm in the software engineering and communication of agents in a multiagent system is a popular research area. Application of the proposed metric to the multiagent systems domain explained by first using the agent communication protocols and then using the multiagent communication topologies. Petri Nets are generic design tools for designing discrete event systems and in the literature there are lots of works done about designing software systems as Petri Nets. Application of proposed metric to Petri Net domain explained by using a Petri Net designed cruise control system example. With the application of proposed metric to the Petri Net domain, it is aimed to generalize the application area of the metric.