Pyrıdaben insektisitinin KKD, KA ve MN testleri ile genotoksisitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of genotoxicity of pyridaben insecticide by CA, SCE and MN tests
  1. Tez No: 465132
  2. Yazar: DEMET BİLGİ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE DÖNBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde tarımda böcek öldürücü olarak çeşitli insektisitler önemli miktarlarda kullanılmaktadır. Ancak bu tarım ilaçlarının büyük bir kısmı insanlar için toksiktir ve besin zincirinde birikmektedir. Bu çalışmada kullandığımız Onset 20 WP'nin etken maddesi pyridaben, turunçgillerde; turunçgil kırmızı örümceği ve pas böcüsü, sebze ve domateste; beyazsinek ve pas akarı, armut ve erikte; kırmızı örümcek, elmada; Avrupa kırmızı örümceği ve iki noktalı kırmızı örümcek ile zirai mücadelede yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada; test maddesinin ön çalışma ile belirlenmiş olan dozlarının (5; 10; 20; 40 µg/ml) iki farklı muamele süresi ile (24 ve 48 saat) insan periferal lenfositlerinde kardeş kromatid değişimine (KKD) sayısal ve yapısal kromozomal anormalliklere (KA) ve mikronükleus (MN) frekansına etkisi incelenerek pyridabenin genotoksik etkiye sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Pyridaben, çalışılan tüm konsantrasyon ve muamele sürelerinde (24 ve 48 saat) KKD, KA ve MN insidansını kontrole göre önemli oranda arttırmıştır. Hücre kinetik parametreleri olan proliferasyon indeksi (PI), mitotik indeks (MI) ve nükleer bölünme indeksi (NBI) değerleri ise kontrol grubundan önemli bir farklılık göstermemiştir. Sonuç olarak bu çalışmada; pyridabenin çalışılan konsantrasyonlarının insan periferal lenfositlerinde genotoksik etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, various insecticides have been used in agriculture with great amounts. Yet, most of those insecticides are toxic for people and they gather in the food chain. Pyridaben, the active ingredient of Onset 20 WP that we use in this study, has been commonly used for citrus red spider and rust mite in citrus, whitefly and rust mite in vegetables and tomatoes, red spider in pears and plums, the European red spider in apples and two-spotted red spider in agricultural fight. In this study; it has been investigated whether pyridaben has any genotoxic effect or not by analyzing the impact of the doses of the test substance determined by a preliminary study (5; 10; 20; 40 µg/ml) with two different treatment process (24 and 48 h) to the sister chromatid exchange (SCE) in human peripheral lymphocytes, the chromosomal abnormalities (CA) in sense of number and structure and the micronucleus frequency (MN). Pyridaben, within the all studied concentrations and treatment process (24 and 48 h) has increased the incidence of SCE, CA and MN comparing to the control group. And, the values of proliferation index (PI), mitotic index (MI) and nuclear cleavage index (NCI), which have cell kinetics parameters, have not indicated any important difference from the control group. As a result, in this study, it has been revealed that pyridaben has a genotoxic effect on human peripheral lymphocytes of the studied concentrations.