A certificate based, context aware access control model for multi domain environments
Çoklu ortamlar için sertifika tabanlı, bağlam bilinçli bir erişim kontrol modeli
  1. Tez No: 276652
  2. Yazar: AHMET YORTANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde çoklu ortamlar için bağlam bilinçli sistemlerin erişim kontrol işlemleri için sertifikatabanlı bir yaklaşım önerilmiştir. Yeni model erişim isteğinin değerlendirilmesi sürecindeortamlar arası iletiiim gereksiniminin ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Çoklu ortamlariçin sertifika tabanlı, bağlam bilinçli bir erişim kontrol modelinin gerçekleştirilebilirliği birilk örnek uygulama üzerinde iki farklı senaryonun yapılandırılması ile gösterilmiştir. Prototipüzerinde uygulanan senaryoların sonuçları sunulan erişim kontrol modelinin, bağlam bilinçlisistemlere ait erişim kontrol modellerinin gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda girişisteğinin değerlendirilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan ortamlar arası iletişim gereksinimininortadan kaldırılmasını sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A certificate based approach is proposed for access control operations of context aware systemsfor multi domain environments. New model deals with the removal of inter-domaincommunication requirement in access request evaluation process. The study is applied on aprototype implementation with configuration for two dierent cases to show the applicabilityof the proposed certificate based, context aware access control model for multi domainenvironments. The outputs for the cases show that proposed access control model can satisfythe requirements of a context aware access control model while removing inter domaincommunication needs which may cause some latency in access request evaluation phase.