Identifying factors that facilitate the use of multi-purpose smart cards by university students: An empirical investigation
Ünıversite öğrencilerinin çok amaçlı akıllı kart kullanımlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Gözlemsel bir araştırma
- Tez No: 276653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı üniversite öğrencilerinin çok amaçlı Akıllı Kartlara kaşı algılarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın sonuçları hâlihazırda Akıllı Kart kullanılmakta olan veya Akıllı Kart sistemine yatırım yapmayı planlayan organizasyonlara (sadece üniversite olmamakla birlikte) yardımcı olmaktır. Bu çalışma nicel araştırma yöntemine göre yapılmıştır. Bu nedenle 5'li derecelendirme ölçütüne sahip 51 sorudan oluşan bir anket hazırlanmış ve toplamda 207 Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisine uygulanmıştır. Toplanan veriye, hangi maddenin hangi faktör altında yer aldığını belirlemek için Açımlayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre sonuçlar 5 farklı faktör altında toplanmıştır. Bunlar Algılanan Kullanım Kolaylığı, Algılanan Fayda, Niyet, Kaygı ve Teknolojik Karmaşıklıktır. Sonrasında, faktörler arasındaki ilişki belirlenerek bir ölçme modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan ölçme modelini doğrulamak için yakınsak ve ayırt edici geçerlikler Doğrulayıcı Faktör Analizi yoluyla doğrulanmıştır. Ön analizler yapıldıktan sonra, Yapısal Eşitlik Modeli, En Küçük Parsiyel Kare ile uygulanarak oluşturulan modelin etki değeri hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Teknoloji Kabullenme Modeli öğeleri üniversite öğrencilerinin Akıllı Kart kullanımına karşı davranışsal niyetlerini belirlemek için Algılanan Kullanım Kolaylığı dışında tamamen uygundur. Ayrıca çalışma sonuçları göstermiştir ki; Kaygı ve Teknolojik Karmaşıklık çok amaçlı Akıllı Kart uygulamalarının kullanımında istek yönünden etkilidir. Eğer öğrenciler sistem ile ilgili Kaygı sahibi iseler bu onlar açısından sistemin kullanım kolaylığı ve algılanan faydasını negatif olarak etkilemektedir. Teknolojik Karmaşıklık ise Algılanan Kullanım Kolaylığı, Algılanan Fayda ve Niyeti direkt olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify factors that affect the university students? acceptance of multi-purpose Smart Cards. The findings of this study will be beneficial to facilitate the use of Smart-Card enabled system both n universities and in other institutions which either have these systems in use or plan to invest on these systems in the future. The research methodology employed within this study is based on quantitative methods. A survey instrument comprising 51 5-point Likert-type questions has been developed and applied to 207 university Middle East Technical University students.The data collected has been analyzed using Exploratory Factor Analysis to categorize factors having items. According to analysis results, the data classified under 5 factors; Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use, Behavioral Intention, Anxiety, and Technological Complexity. Then, the relations between these 5 factors identified and a measurement model was created. For assessing the proposed model Discriminant and Convergent Validity scores were calculated by Confirmatory Factor Analysis. Then, Structural Equation Modeling was conducted with Partial Least Squares for validating the model?s estimated influence. The study has shown that the main Technology Acceptance Model constructs fit for determining the university students? intention of Smart Card usage except for Perceived Ease of Use over Behavioral Intention. Moreover, study showed that Anxiety and Technological Complexity were the external factors that have effect on willingness of using multi-purpose Smart Cards. If students have Anxiety, this affects their perception of easiness of the system and it has negative indirect effect on the perceived usefulness and direct effect on intention. Technological Complexity is another factor which has direct affect on the perception of easiness and usefulness and intention.