An analysis of the main critical factors that affect the acceptance of technology in hospital management systems
Hastane yönetim sistemlerinde teknoloji kabul modelini etkileyen temel önemli etkenlerin incelemesi
  1. Tez No: 276654
  2. Yazar: CAN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Science and Technology, Health Care Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı hastanelerde kullanılan Hastane Yönetim Sistemlerinin kullanımının kabul edilmesine katkıda bulunmak için (Davis, 1989) Teknoloji Kabul Modelinin genişletilmesiyle bir metot geliştirmektir. Bu çalışma ayrıca dışsal faktörlerin eklenmesiyle Teknoloji Kabul Modelinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Böylece algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı ve dışsal teknoloji kabul modeli etmenleri arasındaki ilişki ve bu ilişkinin teknoloji kullanma niyetleri ölçülebilecektir. Bu çalışmada nicel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Nicel analiz yöntemi Türkiye Devlet hastanelerinde doktorlar, hemşireler, teknisyenler ve yöneticiler tarafından doldurulan anket çalışmasından oluşmaktadır.Anket sonuçları hastanelerden toplandıktan sonra ham verinin analiz süreci başlatıldı. Analizin sonuçları algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı dışsal etmenler ve teknoloji kullanma niyeti arasında kayda değer bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma Teknoloji Kabul Modelindeki kritik faktörlerin Türkiye'deki Hastane Yönetim Sistemlerinin kullanımının kabul edilmesi üzerindeki etkilerini ve uyumluluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a methodology by extending the Technology Acceptance Model (Davis, 1989) in order to contribute the acceptance of Hospital Management Systems in hospitals. The study also aims to extend the TAM by adding external variables. Thereby the relationships between perceived usefulness, perceived ease of use and external TAM factors and how these relationships will affect the behavioral intention to use the technology will be determined. In this study quantitative research methods are used. Quantitative research comprises from a questionnaire which is tested in Turkish government hospitals by hospital personnel, physicians, nurses, technicians and administrative personnel.After collection of data from quantitative research the analysis of the data was conducted. The findings of the analysis gave the significant relationships between perceived usefulness, perceived ease of use, behavioral intention and external variables. In conclusion this study points out the effects and the compatibility of the critical factors of TAM on the user acceptance of Hospital Management Systems in Turkish hospitals.