Başlangıçtan Rönesans'a batı tiyatro mimarisinin gelişimi
Development of western theatre architecture from beginning through Renaissance
  1. Tez No: 276703
  2. Yazar: PELİN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Performing and Visual Arts, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Tiyatro yapıları ya da diğer bir deyişle oyun mekanları, dram sanatının vazgeçilmez unsurlarındandır. Bir tiyatro oyununun sahneleneceği tiyatro yapılarının ya da oyun mekanlarının tasarımı ve yapımı ise tiyatro mimarisinin kapsamına girer. Tiyatro mimarisi bugünkü çok işlevli yapısına, oyunların esnek yapılı geçici ortamlar ya da başka amaçlar için tasarlanmış binalarda sergilendiği uzun bir deneysel süreci takiben ulaşmıştır.Başlangıcı kesin olarak belirlenememekle birlikte, günümüze kadar ulaşmış olan belge ve arkeolojik buluntular neticesinde, ?Batı Tiyatrosu?nun Antik Yunan döneminde başladığı kabul edilir. Rönesans dönemine gelindiğinde ise bütün sanat dallarında etkisini gösteren aydınlanma hareketinin tiyatroda da etkili olduğu ve Rönesansla birlikte modern tiyatronun temellerinin de atıldığı görülür. Bu çalışma dram sanatının mimarideki yansıması olan tiyatro mimarisini ve tiyatro yapılarının gelişimini, Antik Yunan Uygarlığı'ndan başlayarak, Rönesans sonuna kadar olan süreç içerisinde incelemeyi amaçlamaktadır.Bu çerçevede, tiyatro sanatını oluşturan ve tiyatro mimarisinin de oluşumunu ve gelişimini etkileyen toplumsal yapı, tiyatro yazını, oyuncu, seyirci, kostüm, dekor uygulamaları, sahne tekniği gibi ögeler de tarihsel gelişim süreci içerisinde değerlendirilmiş ve nihayetinde ?Batı Tiyatro Mimarisi?nin Antik Çağ'dan Rönesans sonuna kadar olan gelişimi biçimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theatre buildings or play houses are essentials of drama. The design and the construction of the theatre buildings and play houses are the elements of theatre architecture. Today theatre architecture has reached to its multifunctional organism as a result of a long experimental period during which the plays were performed in flexible and temporary environments or in places designed for other purposes.It is not possible to give a specific date, but according to the historical documents and archeological discoveries it is accepted that the ?Western Theatre? begins in the Ancient Greek era. And in Renaissance it is seen that the enlightenment occurred had an impact on theatre similar to the impact on other genres of fine arts and the modern theatre movement appears on theatre stage. In this academic study it is aimed to examine the development of western theatre architecture and theatre buildings which are the reflection of drama in architecture, in a period beginning from the Ancient Greek era till the end of Renaissance.Within this thesis, the elements of drama which affects the origins and development of ?Western Theatre Architecture? such as social structure, drama, actors, audience, costume, scenery, stage mechanics, etc. are researched according to their historical development processes and as a result of these processes the development of ?Western Theatre Architecture? is constructed from the beginning through Renaissance.