Endüstri tasarımında ürün inovasyonunun oluşumunun incelenmesi
Investigating product innovation formation in industrial design
  1. Tez No: 276704
  2. Yazar: DOLUNAY BAYATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TENGÜZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sunulan çalışma, 18. yy.'dan günümüze, dünya uluslarını etkileyen sosyolojik ve teknolojik olayları inceleyerek, ürün inovasyonunun bu olaylarla nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Birinci bölüm; giriş bölümünde gerçekleştirilen incelemenin amacı ortaya konulmuş, inovasyon sözcüğünün etimolojik anlamları tanımlanmıştır.İkinci bölümde, endüstrileşmeyle birlikte inovasyonun öneminin yükselişi anlatılmıştır. Başlangıç noktası olarak 18. yy. Endüstri Devrimi ele alınarak, ortaya çıkan süreç inovasyonlarının nasıl gelişip değiştiği ve inovasyonların uluslara etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde, ulusal inovasyon sistemi kavramı anlatılmış ve ulusların inovasyon oluşturma sistemlerinin ürün inovasyonuna yansımaları anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, endüstri ürünleri tasarımı disiplininin ürün inovasyonuna katkıları incelenmiş, inovasyon modelleri anlatılmıştır. Ürün inovasyonunun çeşitlenmesine dair örnekler verilerek, belli başlı firmalardan ürün örnekleri ışığında inovasyon türleri ortaya konulmuştur.Dördüncü bölümde, 18. yy.'dan günümüze ürün inovasyonunun, 21. yy.'da yaratıcılıkla şekillenişi ele alınmıştır. Bu bölümde sınırlı alan çalışması olarak, inovasyona dayalı bir firma olan Dyson'ın elektrik süpürgesi ürün yelpazesi incelenmiştir. Ayrıca elektrik süpürgesi ve televizyonun tarihsel gelişimlerinde ürün inovasyonları incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise; tezde anlatmak istenilen, çıkan sonuçlar, konuyla ilgili literatüre, firmalar üzerinde yapılan alan çalışmalarına ve bu araştırmalar analiz edilerek bulgulara dayandırılarak tartışılmıştır. Sonuç olarak, karmaşık ve birçok bağlamı bulunan inovasyon kavramı açıklanmaya çalışılmış, tasarımın inovasyon ve yaratıcılık aracılığıyla gelişiminin önemi ürün tasarımcılarına vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims is to state how product innovation is formed by investigating the sociological and technological events that have been affecting nations from 18th century to present.The first part; aim of the thesis is specified and etymological meanings of innovation are described in introductory chapter.In the second part, rise of the importance of innovation through industrialization is mentioned. As a starting point, 18th century Industrial Revolution is handled. Then, how the emerging process innovations improve and change and their affects on nations have been underscored. Additionally, national innovation system concept is depicted and the reflections of nations? innovation formation systems on product innovations are defined.In the third part, the contribution of industry products design discipline to product innovation is analyzed, and innovation models are expressed. Samples on diversity of product innovation are given and innovation styles are indicated in the light of product samples from well-known companies.In the fourth part, the formation of product innovation (since 18th century to present) with creativity in the 21st century is discussed. As a finite field study, Dyson?s- a company based on innovation- vacuum cleaner product range is investigated. Moreover, product innovations of vacuum cleaner and television are handled through their historical developments.In conclusion part, what is desired to be explained in the thesis, results are rendered to subject literature and field works on companies and these investigations have been analyzed and discussed by grounding on findings. Herewith, complicated innovation concept carrying many contexts is tried to be depicted and the importance of development of design through innovation and creativity is underlined for product designers.