Marka geliştirmede tasarım ve inovasyon olgusunun tüketici ürünleri üzerinden incelenmesi
An examination of design and innovation phenomena in brand development through consumer goods
- Tez No: 420361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HIZIR TENGÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Firmaların ve ulusların rekabetçilikleri 'inovasyon' yapabilme yeteneklerine bağlıdır. Günümüzde inovasyon sadece bilim ve teknolojik alandaki gelişmelere değil; aynı zamanda teknoloji, hizmet, kullanıcı-merkezlilik ve sosyal inovasyon arasında köprü olarak hareket edebilen tasarım odaklı gelişmelere bağlıdır. Bu nedenle sanayileşmiş ülkelerin iktisadi performanslarında inovasyon yapabilme yeteneklerine önemli katkı sağlamakta, ürün ve hizmet inovasyonu için tasarım önemli bir araç olarak kabul görmektedir. Stratejik bir araç olarak tasarım; firmaların inovasyon ve marka iletişim politikası performansını geliştirmekte, ülkelerin ihracat potansiyelini ve rekabet gücünü geliştirmeye katkıda bulunmaktadır. Sunulan bu çalışma da, firmaların kurumsal amaçlarını belirleme ve amaçlarına ulaşmada kullandıkları inovasyon stratejilerinin marka gelişimini nasıl etkilediği ve ne şekilde katkı da bulunduğu incelenerek; marka, inovasyon ve tasarımın ürün literatürüne kazandırılmış örneklerinden yola çıkılarak marka yaratmada inovasyon ve tasarımın rolü araştırılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde konuya yönelik amaç ve kapsam belirlenmiş, takip eden bölümde markalaşmanın kavramsal içeriğiyle ilişkili olarak; marka tanımları, marka değeri ve denkliği, marka kalite ilişkisi, marka bilinirliği, marka çağrışımları, marka sadakati, marka imajı, marka konumlandırması, marka vaadi, rekabetçi üstünlük için marka stratejileri, marka kimliği yaratmada tasarım ve inovasyonun rolü, markalaşma ve inovasyon ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölüm de ise, inovasyon hakkında kavramsal tanımlamalara, ürün inovasyon türlerine, inovasyon stratejilerinin markalaşma sürecindeki etkilerine, ürün dili inovasyonun ürün kimliği ve markalaşmaya sağladığı katkılar endüstriyel marka ve ürün örnekleri üzerinden araştırılarak, inovasyon stratejilerinin belirli markalara sağladığı katkılar Sony, Swatch, Apple, Dyson, Alessi gibi marka ürünleri üzerinden incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise marka, tasarım ve inovasyon kavramları arasındaki ilişki literatür kaynakları ve tüketici ürün örnekleri üzerinden elde edilen bulgular tartışılmış, firmaların faydalandıkları tasarım ve inovasyon stratejilerinin, marka gelişimini nasıl etkilediği ve markaya nasıl katkı da bulunduğu ortaya konulmuş, marka geliştirmede firmalar tarafından 'teknoloji-itişli', 'pazar- çekişli' ve 'tasarım-tahrikli' olmak üzere üç ayrı inovasyon stratejisinin kullanıldığı ve her birinin markalaşma sürecinde önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition between nations and companies is based on their abilities of making innovation. Today, innovation is not just about technological and scientific developments, it's based on latest developments about industrial design which can throw a bridge between today's technology, service sector, user based centralism and social innovation. Because of this reason, industrialized countries which have financial power and capability of making production and service innovation also have high economic performance. Industrial designing is a strategical tool of companies. It increases their performance of innovation and brand communication policy. On the other hand, innovation and industrial designing improve countries' competitive capacity and export potential. The presented study examines the effect and contribution of design and innovation models utilized by corporations in determining and achieving goals on brand development. Based on existing literature on product design and illustrations provided the role of design and innovation in creating brand has been investigated. In the first chapter of the study analyzes fundamental criteria regarding the aim and scope of study. Subsequently, the concept of brand and its content has been examined under bullet points to explore sub-topic titles and concepts. Through a broad view of the concept of brand, brand equity, brand loyalty, brand image, brand positioning and brand promise have been elaborated on. Generic descriptions of subject headings have been supported by specific illustrations to ensure a clear understanding. Discussions of brand strategies that build competitive advantage for corporations have incorporated in detail the role of design in brand identity creation. The third chapter covers the concept and scope of innovation, providing definitions regarding product innovation and demonstrates innovation types through brand examples. Innovation models and the interaction between these models have been emphasized. The chapter has been supported by corporation examples such as Sony, Swatch, Apple, Dyson, Alessi through associations with concepts of brand, innovation and design. In the final chapter, the relationship between concepts of design and innovation has been examined through contemporary sources and examples of consumer goods. The effect and contribution of design and innovation strategies utilized by corporations in determining and achieving goals on brand have been put forward. Despite the pursuit of product innovation supremacy and brand-leadership being amongst essential managerial priorities and a point of diversification for numerous brands (i.e. Apple, Dyson, Alessi, Swatch) - as realized through the content addressed and clarified in presented study – the relationship between product innovation and branding remains an area under inquiry.