Kentsel yenileşme çalışmalarında plan ve proje ilişkisi, Beşiktaş Akaretler örneği
Plan and project relations in urban renaissance works, a case on Akaretler, Beşiktaş
- Tez No: 276707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk toplu konut projesi ve Türkiye'nin en büyük alanlı ve düzgün devamlılığı olan ilk sıra evleri olan Akaretler bölgesinin tarihi kent dokusuna ait yenileme projesini ayrıntılı biçimde incelemek ve belgelemek; bölgeyi içine alan imar planı çalışmalarını dönemsel olarak ortaya koymak ve bu doğrultuda tarihi kent dokusunun korunmasına yönelik alternatif ve uygulanabilir koruma yaklaşımlarını plan-proje ilişkisi çerçevesinde belirlemektir.Bu çalışma, 1987 yılından bu yana sürmekte olan ve ?başarılı? bir proje örneği olarak görülen Akaretler yenileme projesiyle, meydana gelen fiziki değişimlerin yanında, sosyal ve ekonomik değişimlerin de irdelenmesi ve plan sürecinin, proje süreci üzerindeki etkisinin ortaya konulması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to document and study detailed the urban renewal project of Akaretler where is the first social houses project of the Ottoman Empire and the first straight continuity and the largest area of row houses of Turkey; to display periodically of urban plans which include the Akaretler district and in this direction determine the alternative and applicable conservation approach for conservation of the historical urban areas, direction of the project and plan relation.This project is important through explicate as well as a physical changes, that is occured bye Akaretler renewal project that continue since 1987 and seems,“succesfull”project, social and economic changes and to display plan process importance on project process.