İngiliz pub kültürü ve pub iç mekan organizasyonunun İngiltere ölçeğinde incelenmesi
English pub culture and review of the interior space arrangements in England scale
  1. Tez No: 276708
  2. Yazar: BİLGE YARAREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İngiliz pub kültürü yüzyıllar öncesine dayanan bir oluşumdur. İlk bira evlerinin yani pubların kurulması Romalıların gelişi ve ilk yol kenarı hanlarının kurulmasıyla başlamıştır. Bunun öncesinde halk kendi ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda birayı kendi evlerinde üretmekteydi. Zamanla ihtiyaçlarının fazlasını üretip kendi evlerinin kapılarını bira içmek isteyenlere açarak satış yapmaya başladılar. Çoğalan müşteri sayısıyla evlerinin daha büyük bir kısmını müşterilere ayırmak zorunda kalan pub sahipleri üst katlara taşınarak evin hemen hemen tüm bölümlerini içki servisine bıraktı. Biranın yanı sıra çeşitli şifalı bitkiler, tütün, gıda ve mefruşat malzemeleri sattılar. Ulaşımın henüz gelişmediği zamanlarda postane görevi üstlenen publarda bulunmaktaydı. Publar gitgide halk için vazgeçilmez mekânlar haline gelmeye başladı. Buluşma ve günlük sorunları konuştukları, dostlarıyla vakit geçirdikleri mekânlar olaya başladı. Bira tüketimini publarda sürdürmeye alışan halkın ihtiyaçları ve alışkanlıklarıyla birlikte publar şekillenmeye başladı. Farklı sınıflara ayrılan publar kendi içlerinde çeşitlere ayrıldı. Şehir ve taşra pubları olarak iki ana sınıfa ayrılan publar bulundukları bölgenin ve dönemin koşullarından da etkilenerek küçük alt sınıflara ayrıldı. Zaman içinde değişen dünya ile birlikte bazı geleneksel publar da değişime uğradı. Doğal yapılarında bulunmayan özellikleri zamana ve zamanın gerekliliklerine ayak uydurmak için mekânlarında barındırmaya ve bu etkenlerin geleneksel yapılarını bozmasına izin verdiler. Bu süreç modern pubların oluşumuna sebep oldu. İngiltere genelinde geleneksel dokusunu koruyabilmiş az sayıda pub bulunmaktadır. Pek çok pub yenilenmiş pek çoğu da bu yenilenme sırasında geleneksel özelliklerini geride bırakarak modernleşmiştir. Bu çalışmada sırası ile pub oluşumunu, geleneksel şehir ve taşra pub mekânlarının bölümlerini ve modern publara kadar uzanan süreçteki diğer pup tipleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
English pub culture is a hundreds years old formation. Establishment of the first beer houses -pubs- began with the Roman invasion and foundation of the first roadside inns. Before that, people were producing the sufficient amount of beer in their houses for their own needs. By the time, they started to produce more than their own needs and opened their doors for the people who wants to drink beer and they began to sell their own production. With the increased number of customers, the house owners -who had to ascribed more place of the house to the customers- moved to the upstairs and assigned almost every part of the house to drink service. Besides beer, they sold herbs, tobacco, food and furniture stuff. There were pubs which were functioning as a post-office in the times before transportation was fully developed. Gradually, pubs became essential places for people. They were the places where people meet and chat about daily life, and spend good time with their friends. Pubs started to be shaped with the needs and habitude of people, who are accustomed to consume alcohol in the pubs. Pubs sorted according to the different classes attending them. The pubs which divided into two as City and Country pubs; divided into smaller sub-classes influenced by the region and era conditions they were living under. By the time, with the changing world, some traditional pubs had changed, as well. In order to catch the modern time and to match the needs of time, they added some features that don't exist in their original nature and they let these features ruin their traditional structures. This process lead the emergence of the modern pubs. Throughout England, there is a small number of pubs who could keep their traditional characteristics. Many pubs are renewed and most of them left their traditional features behind and modernized during this renewal process. In this review, we are going to study the emergence of pubs, traditional city and country pubs' sections and the other pub types, in the period began with the first pubs through the modern pubs.