Eko-rehabilitasyon amacıyla değerlendirilebilir konut stoğunun sosyal-kültürel sürdürülebilirlik açısından irdelenmesi
The analysation of afordable residental stocks according to eco rehabilitation in terms of social cultural perspective
  1. Tez No: 276709
  2. Yazar: CEYDA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mimaride ekoloji kavramının sorgulanması, dünya nüfusunun artışına paralel olarak genişleyen yapılı çevrenin doğal dengeye getirdiği yük nedeniyle kaçınılmazdır. Bu çalışma, küresel dengenin sağlanması konusunda giderek artan sorumluluğu temel alarak tasarımda mevcut olana yönelik ?ekolojik oluşa? ilişkin bir irdelemeyi amaçlamaktadır.Giriş bölümünde küreselleşme sonucu kaynakların hızla tüketimi ve yoğun kentleşme sürecinde yaşanılan sorunlar,çevrenin kalitesini artırma çalışmalarını hareket noktası kabul edip konuya bu problematik içinde yaklaşmaktadır.İkinci bölümde, eko-rehabilitasyon amacıyla değerlendirilebilir konut stoğunun sosyal -kültürel sürdürülebilirlik açısından incelenmesi hakkında genel bir değerlendirme yapılıp konunun anlaşılması adına, konu kavramsal açılımlarıyla ele alınmıştır ve bu kavramlarla desteklenen sorunsalın açıklaması yapılmıştır.Üçüncü bölümde, söz konusu yaklaşım olan eko-rehabilitasyonun uygulanabileceği birçok yapı türü içinde özelleştiği kültürel, sosyo-demografik, psikolojik, politik olarak tanımlanabilen kompleks bir bütün olan mevcut konut stoğunun değerlendirilebilirliği, varolan mevcut stoğun çevre kalitesini düşüren ekolojik yükünün irdelenmesi, eko-rehabilitasyonun uygulanabilmesi için gerekli kriterlerin incelenmesi ve müdahale kapsamında mimari tasarım sorunsalı olarak ele alınması incelenmektedir.Dördüncü bölümde ise, konunun yurtiçi ve yurtdışındaki örneklerle irdelenmesi, bu bakış açısı ile çalışmanın konu alanı olan ekolojik rehabilitasyon bağlamında insan-konut etkileşimi içinde çok yönlü bir kavram olan sürdürülebilirliği sosyal kültürel boyutuyla ele almaktadır.Sonuç olarak, tezde irdelenen örnekler ışığında çevre kalitesinin artmasına yönelik mevcut yapı stoğu için nasıl bir değişim ve dönüşümün gerekliliği bireyin bu bütünlük içinde sahip olduğu yeri tanımlarken, bu bağlamda insan-konut etkileşimi içinde çok yönlü bir kavram olan sürdürülebilirliği sosyal kültürel boyutuyla ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
İnterrogating the concept of ecology in architecture, in line with the expanding world population growth is inevitable because of the burden of the built environment of natural balance. This study aims to explore the increasing responsibility in maintaining global stability based on the design that becomes available for the“ecological extinction”.In the introduction, rapid consumption of resources and the problems faced in the process of intensive urbanization as a result of globalization, considering the improving the quality of the environment as the starting point of the work of the subject are addressed.The second part makes a general evaluation about the subject to understand the subject matter discussed and the conceptual expansions of problematic description of these concepts are supported.In the third part of the eco-rehabilitation of the approach which can be applied in many building types especially cultural, socio-demographic, psychological, political, all of the existing housing stock is defined in a complex appraisable, reducing the ecological burden of the environmental quality of the investigation, examination of the criteria necessary for the implementation of eco-rehabilitation and architectural design to be addressed as the question of the scope of intervention are examined.The fourth part examines the issue in Turkey and abroad with examples and with a view to study this subject area, ecological rehabilitation in the context of the interaction of human-house multi-faceted socio-cultural dimension of sustainability as a concept is focused on.As a result, the environmental quality of the thesis has been analyzed in the light of examples of how to expand the existing building stock for the integrity of the individual's need for a change and transformation in defining its place, and in this context, the interaction of human-housing concept is a multi-faceted social cultural dimension of sustainability is addressed.