Oyun temelli matematik etkinlikleriyle yürütülen öğrenme ortamlarından yansımalar
The reflections from the learning environments which used game based mathematics activities
  1. Tez No: 276733
  2. Yazar: NURHAN ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde eleştirel düşünen, karşılaştığı problemlere çözümler üretip paylaşabilen, aktif insan gücüne duyulan ihtiyaç, eğitim sisteminin öğelerinin beklenen özelliklere göre uyarlanması ile gerçekleşebilir. Yapılandırmacı anlayışa uygun yöntem ve tekniklerin kullanıldığı sınıflarda yaşananların araştırılarak paylaşılması, öğretmenin mesleğinde kendini geliştirmesinde ve eğitimin kalitesini artırmada etkin rol oynar. Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim 7.sınıf matematik dersinde tasarlanıp uygulanan oyun temelli etkinliklerle dersin organizasyonu, öğrenci katılımı ve öğretmeninin rolü bileşenlerinin araştırmacı öğretmen yöntemiyle ortaya koyulmasıdır.Araştırmacı öğretmen yönteminin kullanıldığı bu araştırma, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Trabzon ili, Araklı ilçesine bağlı bir köy ilköğretim okulunda, araştırmacının yedinci sınıfta okuyan öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla, gözlem metodunun yanında öğretmen, öğrenci günlükleri ve öğretmenin alan notları kullanılmış, dersler video ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler, alt problemlere ilişkin bölümlerde temalar ve alt temalar oluşturularak analiz edilmiştir. Araştırmada, oyun temelli etkinliklerin hazırlık ve uygulama sürecinin zor ve zaman alıcı olduğu, ders içerisinde öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci etkileşiminin ve öğrencilerin derse katılımının yüksek olduğu, öğretmenin süreçte rehber olma rolünün ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca grup çalışmalarına yer verilmesi ve oyun temelli etkinliklerle dersin renklendirilmesinin, öğrencilerin derse katılımı açısından etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlara bağlı olarak eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the need of active labor force that creates a solution to the encountered problem will be realized by the adaptation of educational systems elements to the expected qualifications. Classrooms in which methods and techniques are appropriate to the creative understanding, the investigation of experiences and sharing them takes an important part in developing the professional skills and increases the quality of education. The basic purpose of this research is to combine the components such as the organization of the lessons that designed and performed with game based mathematics activities, participation of students and the teacher?s role with a method of an investigative teacher.This study in which investigative teacher method used realized upon 7 th grade students in a village of Araklı in Trabzon between 2009-2010 academic year. The students? diaries and teacher?s notes are used for data collecting in addition to observation method and the lessons are recorded. The data are analyzed by forming themes and subthemes in related inferior problems section. Consequently the game-based mathematics activities preparations and performing period is time consuming, in the lessons the student-student, teacher-student interactions and participations of the students to the lesson are high, lower success students are more active in the period of dealing with more material and in this process teacher?s guide role stands out. Besides leaving time for group work and juicing up the lessons with game based activities is effective in terms of student participations to the lessons. Lastly, depend on the results, suggestions have made to educators.