Te katkılı FeSe tipi süperiletkenlerin yapısal ve manyetik özellikleri
Structural and magnetic properties of Te doped FeSe ?11? type superconductors
- Tez No: 276734
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 11 Tipi Demir Tabanlı Süperiletken ailesinden FeSe Süperiletken malzemesine Te katkısının malzemenin yapısal ve manyetik özelliklerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada FeSexTe1-x başlangıç formülüyle x=0.0 dan x=1.0 a kadar 0.1 katkı oranı adımlarıyla, üretilen malzemelerin yapısal analizi X-ışını kırınımı ölçümü ile, manyetik özellikleri VSM sistemi kullanılarak M-T ve M-H ölçümleri ile incelendi. Direnç ölçümleri direnç ölçüm sisteminde dört nokta yöntemi kullanılarak incelendi.Örneklerin X-ışını kırınımı desenlerinden örneklerdeki ana faz ve safsızlık fazları belirlendi. Direnç ve M-T ölçümlerinden örneklerin kritik sıcaklık değerleri (Tc) ve M-H ölçümlerinden maksimum manyetizasyon Mmaks. ve ?M değerleri belirlendi.Elde edilen sonuçlara göre en yüksek süperiletken geçiş sıcaklığını FeSe0.5Te0.5 numunesi M-T ve direnç ölçümlerinden sırasıyla 13.77 K ve 15.7 K geçiş sıcaklığıyla gösterdi. Homojenite bakımından en homojen numune ise M-T grafiğinden FeSe0.8Te0.2 numunesidir. Manyetizasyon değeri bakımından en iyi numune ise FeSe0.5Te0.5' dır.FeSe numunesine Te katkısının x=0.5 katkısında maksimum olacak şekilde süperiletkenlik özellikleri iyileştirdiği x=0.5 numunesinden daha fazla katkı oranlarında süperiletkenlik özelliklerinin azaldığı ve FeTe numunesinde süperiletkenliğin tamamen ortadan kalktığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study carried for investigation of Te Doping effect to the Structural and Magnetic Properties of FeSe ?11? Type Iron Based Superconductors .In this study, to determine structure of the samples structural analysis of the samples prepared with FeSe1-xTex initial formula from x= 0.0 to x=1.0 with 0.1 doping ratio steps X-ray diffraction method is used. For the magnetic properties, VSM Magnetometer is used to measure M-H and M-T graphs of bulk samples. Resistivity measurements are investigated with four point method.From the X-ray Diffraction Analysis, main phase and impurity phases of the samples are defined. The critical temperature values (Tc) are observed from M-T graphs and resistivity graphs. From M-H diagrams maximum magnetization and ?M determined.According to the obtained results, FeSe0.5Te0.5 sample showed highest superconducting transition Tc with 13.77 K and 15.7 K from respectively M-T and resistivity measurements. As homogenity most homogenous sample from M-T graph is FeSe0.8Te0.2 sample. According to the magnetization value FeSe0.5Te0.5 has the highest magnetization value.An enhancement of the superconducting transition temperature Tc was observed with the substitution of Te for Se; the Tc has highest value with Te substitution with x=0.5. Above x=0.5 doping ratio superconducting properties decreased and in FeTe sample superconductivity disappeared.