Arazi toplulaştırma çalışmasının kültürteknik özelliklerinin sürdürülebilir arazi yönetimi açısından irdelenmesi: Kayseri örneği
Consideration of culture-technics features of land consolidation study in terms of sustainable land management: A casestudy of Kayseri
- Tez No: 276732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Kayseri İli Pınarbaşı İlçesine bağlı yedi birimde uygulanan arazi toplulaştırma projesinin kültürteknik etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Yedi birimdeki şahıs işletmelerinin, işletme başına düşen parsel sayısına, toplulaştırma oranına, işletme büyüklüğüne, parsel şekline, sınır kayıplarına, hisselilik durumuna, işletmelerin yol şebekesine ulaşımına ve kamulaştırmaya etkisi araştırılmıştır. Ayrıca her bir birimde seçilen model işletmelerin toprak işlemedeki çalışma süresi gereksinimine etkisinin tespiti amacıyla, işleme süresine, işgünü sayısına, hazırlanma süresine, yol süresine, toplam çalışma süresine etkisi ve işletme ile işletme merkezi arasındaki yol uzunluğuna etkisi araştırılmıştır.Araştırma birimlerinde arazi toplulaştırma projesi sonrası toplam şahıs işletmelerinin, işletme başına düşen parsel sayısında %35,18 azalmıştır. Toplulaştırma oranı %35,39 olarak gerçekleşmiştir. İşletme genişliğinde %45,84 oranında artma sağlanmıştır. Dikdörtgen şekilli parsellerin oranı %43,63'ten %73,44'e yükselmiştir. Parsel sınırına yaklaşılamamasından dolayı ekilemeyen alanlarda %22,26 oranında kazanç sağlanmıştır. Tek malikli işletmelerin oranında toplulaştırma ile %2,30 artış sağlanmıştır. Toplulaştırma ile yol şebekesi uzunluğunda %102,86 oranında artma sağlanmıştır. Yol şebekesinden doğrudan faydalanan parsel sayısında %36,11 oranında artış olmuştur. Kamulaştırmadan en az 1.913.348,22 TL tasarruf sağlanmıştır. Seçilen toplam model işletmelerin toprak işlemedeki çalışma süresi gereksinimine etkisini belirleyen işleme sürelerinde %72,52, işgünü süresinde %59,85, hazırlanma süresinde %50,81, yol süresinde %44,80, toplam hazırlanma süresinde %30,49 oranında tasarruf sağlanmıştır. İşletme ile işletme merkezi arasındaki yol uzunluğunda %56,24 oranında tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the culturaltechnical effects of land consolidation on seven units, belonging to Kayseri Province Pınarbaşı County, are searched and determined.The effects of seven-unit single proprietorships to the the number of parcels per farm, ratio of consolidation, enterprise size, the shape of the parcel, the boundary loss, participating state, road network, transport, and expropriation have been studied and searched. In addition; to confirm the sequences of the needs of working time on each chosen enterprise unit model, the effects of seven-unit single proprietorships to the working time of handling farms, processing time, the number of labor force, the preparation period, the path duration, total duration of study, the effect of working time and total length of road between the actuation center and enterprise were searched and investigated.After the land consolidation project, the total number of individual holdings per farm parcel has been reduced 35.18% on research units. Consolidation ratio is 35.39%.Business area has been an increase in the rate of 45.84% in width. The ratio of parcels which have a rectangular shape increases from %43,63 to % 73,44. An income at %22,26 ratio has been gained on the areas which can not be farmed because of approach problem on parcel border. Single proprietorship ratio is increased at %2,30 by consolidation. The total length of transportation network has been increased at ratio of %102,86. The number of parcels which benefit from road netwok directly has been increased at a ratio of %36,11. At least 1.913.348,22 TL savings have been achieved from expropriation. On processing time %72,52 saving, on duration of working day %59,85 saving, on prepation time %50,81 saving, on lead time %44,80 saving, on total prepation time %30,49 saving have been gained on chosen enterprise unit models. Saving at ratio of %56,24 has been achieved on the total road length between the enterprise and actuation centre.