Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü sarıçam biyokütle tabloları
Construction of biomass tables of pinus sylvestris in Artvin Forest Regional Headquarter (A case study of Borçka Planning Unit)
- Tez No: 276745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü Sarıçam meşcerelerinin biyokütlesinin belirlenmesidir. Bu amaç için Borçka İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki doğal Sarıçam meşcerelerinden 46 örnek ağaç alınmıştır.Örnek ağaçlar belirlenirken her çap basamağından ve aynı çap basamağı içerisindeki her boy basamağından olabildiğince eşit sayıda olmasına dikkat edilmiştir. Her örnek ağacın göğüs çapı, boyu, 2 m' lik seksiyonlar halinde gövde çapları, ağaç üzerindeki tüm canlı dalların çapları ve boyları ölçülmüştür.Biyokütle tablolarının oluşturulmasında ?Aşamalı Regresyon Analizi? yöntemi kullanılmıştır. Uygulanan regresyon analizi sonucunda gövde ve kabuk biyokütlesi için , dal biyokütlesi için ibre biyokütlesi için ve bu bileşenlerin tamamından oluşan topraküstü biyokütle için ve değişkeninin 0.05 önem düzeyi ile anlamlı değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır. Bu değişkenler kullanılarak geliştirilen her bir biyokütle bileşenine ilişkin biyokütle denklemi, 16 örnek ağaç verisinden oluşan bağımsız bir veri kümesi ile test edilmiş ve ilgili biyokütle denklemlerinin 0.05 önem düzeyi ile Borçka yöresi sarıçam meşcereleri için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Biyokütle denklemlerinin belirtme katsayıları 0.760 ile 0.987, standart hataları ise 1 kg ile 16 kg arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, estimating biomass of Pinus sylvestris stands in Borçka Forest Enterprise was aimed. To prepare biomass tables based on oven dry weights, 46 sample trees from natural Pinus sylvestris stands in Borçka were sampled.As much as possible, taking equal sample trees from each diameter class in stands and each height classes within same diameter class was took into account when selecting sample trees. Diameter at breast height, tree height, diameters at intervals of 2 m and diameters and heights of all living branches were measured on each sample tree.Stepwise Regression Analysis was used to prepare biomass tables. According to results of analysis, for stem and bark biomasses, for branch biomass, for needle biomass, and for aboveground biomass were found important at 0.05 significant level. Biomass equations which were fitted using these variables were tested in independent data set, consisting of 16 sample trees. Test results indicated that biomass equations were statistically usable at 0.05 significant level for Scoth pine natural stands in Borçka. Regression coefficients of biomass tables were varying between 0.760 to 0.987 and standard errors were 1 to 16 kg.