Kablosuz sensör ağlarının karasal hudut güvenliğinde kullanılması hakkında bir öneri
A suggestion about using wireless sensor networks for securing land borders
  1. Tez No: 276759
  2. Yazar: VOLKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hudut güvenliği bir ülkede yaşayan insanlar ve ülke için hayati bir öneme sahiptir. Bunun sonucu olarak dünyadaki bütün ülkeler sınırlarının güvenliğini arttırmak için çeşitli yollara başvurmaktadır. Aynı zamanda diğer taraftan bakınca hudut güvenliğini arttırmak ciddi bir ekonomik yükü de beraberinde getirir.Amacım bu tezde Türkiye sınırlarının daha iyi korunması ve illegal girişleri en aza indirilmesi için teknolojinin nasıl kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle Türkiye'nin hali hazırdaki hudut güvenliğini inceledim, bunun aksaklıklarını ortaya koydum. İllegal girişleri tespit etmek için gerekli insan müdahalesi gerektirmeyen kablosuz sensör ağlarını inceledim. Bu sistemin bileşenlerini inceledim ve nasıl hayata geçirileceğini açıklamaya çalıştım. İnsanı, askeri ve aracı algılayabilecek ve farkını anlayabilecek bir sensör çeşidi sunmaya çalıştım.Tezimde geçen sınır kavramlarının tamamı kara sınırlarıdır. Hava yada kara sınırları bu tezin ilgi alanı dışındadır.
Özet (Çeviri)
Border security is vital for a country and for those who live in a that country. As a result all the countries around the world uses some sort of solutoins to protect their borders. At the same time and on the other hand increasing the border security comes with a great amount of economic problems.In this thesis I tried to identify how to use technology to protect the borders of Turkey and to minimize the illegal entries. To reach this purpose I examined the overall view of the borders of Turkey and identified the negative aspects of the system that is being used. I examined the wireless sensor networks which work without interpretation for sensing the illegal entries. I examined the parts of this system and tried to explain how it can be used to protect the land borders of Turkey. I tried to suggest a sensor type that can sense a person, a soldier and a vehicle. Also it is required to understand the differences between this targets. All the words that is ?border? means ?Land Border?. This thesis is not interested in water or air borders.