Bir telekomünikasyon firmasında müşteri segmentasyonu
Customer segmentation in a telecomminication firm
- Tez No: 276758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İşletme, Mathematics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzde özellikle büyük ölçekli firmaların son dönemde sıklıkla kullanmaya başladığı veri ambarı ve veri madenciliği kavramları incelenip veri madenciliği yöntemleri ve teknikleri anlatılmıştır. Müşterilerin yapacak olduğu davranışlar hakkında tahminlerde bulunma, yapmış olduğu hareketlerle veya belirtmiş olduğu özelliklerle müşteri gruplandırma olarak nitelendirilebilecek Müşteri Segmentasyonu, veri madenciliğinin en sık rastlanan örnekleridir. Bu çalışmada, bir telekominikasyon firmasından örnek bir data seti alınarak bir veri ambarı kurulmuş, çeşitli modellemelerle segmentasyon örnekleri sunulmuş ve sonuçları anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
DataWare House and Data Mining are very important in business solutions. Datawarehouse and data mining are used for these solutions. We can explain data mining is finding new meanings in the data. Data mining uses two modellings; Predicting modellings and desc-ribing modellings. Data mining especially is used in CRM projects. In this project, Data WareHouse, Data Mining and segmentation algorithms were explained. It was developed a datawarehouse with the data of a telecommunication firm. The goal was segmentation of customers.