Kayseri kırsalında yeni yapılacak konutlara yönelik yapısal bir model önerisi
A building model for Kayseri rural settlements
  1. Tez No: 276798
  2. Yazar: HALİT CAN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY MERT KOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kayseri kırsal yerleşmelerinde günümüzde, kırsal mimari karakterin oluşmasında önemli bir yeri olan taş malzeme kullanımı yerine, tuğla, beton ve betonarme gibi malzemelerin kullanılması, bölge koşullarını dikkate almayan yapıların yapılması doku özelliklerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Yeni yapılan yapılarda iklimsel koşulların ve yerel malzeme kullanımının önemsenmemesi, tasarımlarda kırsal yaşam karakterinin düşünülmemesi, kırsal yerleşmelerin geleneksel dokuyu hiçe sayarak gelişmesine neden olmaktadır.Bu amaçla Kayseri kırsal mimari kimliğini oluşturan etkenler araştırılarak, yöre mimarisine uygun tasarımlar yapılmış ve yerel malzemelerin kullanıldığı, standart boyutlarda malzemelerin kullanıldığı bir yapım sistemi modelinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day, in Kayseri rural housing, it is used some materials such as brick, concrete, iron concrete rather than using stone which is very significant for the development of rural architectural. That kind of usage and the construction without taking into account the regional conditions cause disappearance of the specific tissue features. Morever, in the new constructions, the climate conditions and the usage of local material are underestimated, also it is not considered the specific agrarian life characteristics during the design work. All these makes agrarian housing independent from the effect of traditional tissue, in the other words agrarian housing develops with the ignorance of the traditional effect.For that reason, by searching the factors that contribute the structure of rural architecture, it is made designs that are convenient for the regional architecture. Besides this, a work which encourages the improvement of an architectonics model by using the materials in standard sizes is carried out.