Doğal katkılı puzolan harcı ile toprak karışımının kerpiç yapılarda dış sıva olarak kullanılabilmesi üzerine deneysel bir araştırma
An experimental study on natural pozzolan blended lime mortar with soil mixture in the adobe structures used as be external plaster
- Tez No: 276816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, günümüzde önemi daha da fazla algılanan kerpiç yapıların, mekanik ve fiziksel özelliklerine uyumlu, yapı yüzeyini dış etkilere karşı koruyan, kireç bağlayıcılı sıva malzemesi araştırmasıdır. Kireç harcının özelliklerini iyileştirmek amacıyla harç bünyesine katılan doğal puzolanla oluşturulan karışım, bağlayıcı olarak belirlenmiştir. Bu bağlayıcıya katılan standard orandaki kumun yerine, gittikçe artan oranlarda toprak eklenerek kerpiç duvar dış yüzeyine uygun sıva üretimi planlanmıştır.Giriş bölümünde, kerpiç yapının günümüzdeki önemi ve avantajlarının yanı sıra koruyucu sıva araştırmasının da amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümde, konuyla ilgili genel bir literatür araştırması yapılmıştır. Bu araştırma kerpiç, kerpiç sıvaları ve bu konuda daha önce yapılan deneysel çalışmaların sonuçlarının da yer aldığı konuları kapsamaktadır.Üçüncü bölümde, yapılan fiziksel ve mekanik özellik deneylerinin yöntemleri, süreçleri, konuyla ilgili tüm formüller, kullanılan standartlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Dördüncü bölüm, kullanılan malzemelerin kimyasal ve fiziksel özellikleri belirleyen analiz sonuçlarını, karışım sonucu ortaya çıkan taze harcın kıvamını belirleyen ön deney sonuçlarını ve dökülen numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri belirleyen deney sonuçlarını kapsamakadır.Beşinci bölümde, kerpiç sıvası için üretilen numunelerin deney sonuçlarının değerlendirmesi yapılmış, daha önce yapılan benzer malzeme numunelerine göre avantajları ve dezavantajları belirlenmeye çalışılmıştır. Numunelerin kerpiç duvar ile uyumu araştırılarak sıva harcında kullanılacak en uygun karışım belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, even more today?s perceived importance of adobe structure, mechanical and physical properties compatible, the structure that protects the surface against external influences, lime plaster binding material research. Participating in the fees structure, to improve the properties of lime mortar, created by the mixture of natural pozzolan, been identified as binding. With the addition of increasing proportions of soil instead of the standard proportions of sand in this binding, appropriate to the exterior wall of adobe plaster production is planned.In the introduction, today of the importance and advantages of adobe structures as well as.In the second section, a literature survey on the subject was made in general. This research adobe, adobe plaster and the results of experimental studies on this issue before, where also covers topics.In the third section, the physical and mechanical properties of experimental methods, processes, all relevant formulas, standards used are described in detail.The fourth section, determine the chemical and physical properties of materials used in the analysis results, the resulting mixture as a result of fresh mortar consistency in determining the preliminary test results and determine the physical and mechanical properties of spilled samples include the experimental results.In the fifth section, experimental results of samples produced for adobe plaster made of the assessment, according to the previously made similar material samples were studied to determine the advantages and disadvantages. Investigate compliance with adobe walls of the sample to be used in the most appropriate mixture of plaster mortars were determined.