Sellenme / taşkın riski ve yönetiminin kentsel planlamaya entegrasyonu
Integration of flooding risks / management to urban planning
- Tez No: 276832
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sellenme ve taşkın, milyonlarca yıldır süren doğal olaylardır. Bu olaylar bazen insan yapılarını ve hayatlarını tehdit edebilirler. Bu durumda yaşam alanları risk havuzlarına dönüşecektir. Doğaya yapılan müdahaleler her geçen gün risklerin etki alanlarını ve derecelerini arttırmaktadır.Planlama çalışmaları yalnızca risk bölgesinde yürütülmemelidir. Riskin beslendiği çok daha geniş bir alanı vardır. Planlamanın tüm bu alanı kapsaması ve bütüncül bir bakışla yapılması gerektiği anlatılmıştır. Ülkemizdeki taşkın riskleri ve önlemlerinden bahsedilmiştir. Bu konuda devlet kurumlarınca yapılmış olan bazı planlama ve mühendislik çalışmaları anlatılmıştır. Bunların yöntem ve teknikleri kesitlerle, açıklamalarla tanıtılmıştır.Son yıllarda Ayamama Deresi' nin ismi sel ve taşkın olaylarıyla sıkça gündeme gelmiştir. Ayamama Deresi' nin taşkın sorunu bu çalışmada önemli bir yere sahiptir. Ayamama Deresi Bakırköy Havza alanındadır. Bakırköy Havzası' nın yoğun ve bilinçsiz yapılaşma nedeniyle dünden bugüne büyüyen sorunları ve çözümleri ifade edilmiştir.Taşkın ve sellenme ile ilgili görülen anayasamızdaki kanunlar ilgili maddeleri ışığında incelenmiştir. Eksik yâda önemli olduğu düşünülen hususlar vurgulanmıştır.Bu çalışmanın ana hedefi; planlamada, sellenme/taşkın risklerine çözüm üretme mantığının plancı tarafından doğru kavranılabilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Flooding has been a natural event for millions of years. This event threaten human made architectures and lives. In this case human habitats will turn out to be risk basins. Human made changes on nature give rise to the effect area and amount of risks.Planning studies may not only be interested on a spesific area which is under risks. Risks has been fed by a widespread area. Planning studies has to cover all this area and has to have collective point of view. In our country flooding risks and precautions has been mentioned by govermental organizations. Some planning and engineering studies of these organizations is being mentioned in this thesis. The methodologies and the tecniques of these studies are introduced by sections and explanations.Recently the name of Ayamama Stream is being equal to the flooding event. The flooding problems of Ayamama Stream comprise an important area of this study. Ayamama Stream stays on Bakırköy basinal area. The problems which occur by the intense and unconscious structuring of Bakırköy Basin and the solution of these problems ha been declared.Sections of the constitutional law about the floodings have been analysed. Important issiues have been emphasized.The main aim of this study is to make the solution of the flooding risks be clear in a planners mind.