Aydınlatma tasarımı kriterlerinin hastane mekânlarında irdelenmesi
Lighting design criteria for the evaluation of hospital spaces
  1. Tez No: 276833
  2. Yazar: UFUK GÜLSEMİN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Aydınlatma; nesnelerin, çevrenin, hizmet alanların ve hizmet verenlerin gerektiği gibi görebilmelerini sağlamak amacı ile ışık uygulamaktır. Aydınlatma sadece görmeyi sağlamak için süslemek değil kullanıcıların görsel konforunu oluşturmak için olan teknik bir uygulamadır. Aydınlatmanın insan sağlığı ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Sağlık ve görsel konforu aydınlatma ile sağlamak da mümkündür. Hastaneler için görsel konfor koşullarının sağlanması gerekmektedir.Bu çalışmada hastane mekânlarında fiziksel konfor koşullarının sağlanması, psikolojik koşullarının araştırılması, uluslararası standartların sağlanması için araştırmalar yapılmıştır. Göz, görme ve ışık kavramlarıyla birlikte aydınlatmacılığın konusu hastane mekânlarında, aydınlatmanın mimariyle birlikte ilişkisi ele alınıp temel kuralları irdelenmiştir.Hastane mekânlarında aydınlatma tasarımı kriterlerinin belirlenmesi olan bu çalışmada aydınlatmanın tarihsel gelişimi, hastanelerde aydınlatma, hastanelerde aydınlatma kontrolü, hastane mekânlarında aydınlatma ve hasta odalarındaki aydınlatma ile en ideal ortamı hizmet alan ve hizmet verenlerin ihtiyaçlarına göre hazırlanılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lighting is to implement light to enable objects, environment, service recievers and service providers to see as needed. Lighting is a technical application not only to decorate to ensure seeing but also to to create visual comfort of users. Lighting has a direct relationship with human health. It is also possible to provide health and visual comfort with lighting. The visual comfort conditions are required to provide for hospitals.In this study, the research has been carried out in order to provide the physical comfort conditions and to search psychological conditions and to ensure international standards in hospital spaces. In addition, the basic rules have been discussed by undertaking the subject of lighting together with the concepts of eye sight and light and the relationship of illumination with architecture of hospital spaces.In this study which is to determine the criteria for lighting design in hospital spaces, it has been strived for preparation of the ideal environment according to the needs of service receivers and service providers by the lighting control in hospitals, the lighting in hospital spaces and patient rooms and the historical development of the lighting.