Tarihi çevrelerin yeniden değerlendirilmesine araç olarak kentsel tasarım; Beşiktaş Akaretler Sıraevleri örneği
Urban design as an instrument of re-evaluation at historical environments; Besiktas Akaretler Rowhouses
  1. Tez No: 276834
  2. Yazar: KAĞAN SÜRMEGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN GÖKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarihi kentsel çevreler ve tarihi kent dokuları, kentlerin kimliğini yansıtan en önemli alanlardır. Bu alanların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve kentlerin siluetinde metruk biçimde bulunan binaların kurtarılarak yaşatılması gerekmektedir. Tarihi kentsel alanları korumak ve günümüz koşullarına uyum sağlaması için makro ortamdan mikro ortama kadar bu alanlar detaylandırılarak kentsel tasarım projeleri üretmek, en doğru araç olmaktadır.Bu tez çalışmasında İstanbul ili, Beşiktaş ilçesinde yer alan Akaretler Sıraevleri incelenmiştir. Alanda uygulanan proje sonrasında bölgenin yaşadığı gelişmeler kentsel tasarım kriterleri çerçevesinde değerlendirilmiştir.Akaretler Sıraevleri, sivil mimari örneğiyle geçmişin izlerini bugüne taşımış önemli bir kentsel mekândır. Osmanlı devletinde 19. Y.Y.'da saray ağaları için yapılan ve Osmanlı tarihinin ilk toplu konutları olarak bilinen Sıraevler şu anda ticaret, otel ve konut işlevinde bulunmaktadır. Ayrıca bölge Kentsel Alan Enstitüsü (Urban Land Institute) tarafından 2009 yılında Mükemmellik Ödülüne (ULI Awards for Excellence) sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical urban environments and historical city patterns are the most important areas to reflect the city's identity. It is necessary to provide this area's sustainability and to keep alive with being rescued the buildings which are being city's silhouette in derelict situation. It is most correct means to protect historical urban areas and produce urban design projects which are detailed from macro ambient to micro ambient for acclimatize to modern-day conditions.In this thesis subject it was examined that Akaretler row houses which are located in Besiktas a county of Istanbul city. After the project which is applied in the area it was evaluated that areas' accretions within the frame of urban design criterions.Akaretler row houses which carried past's marks to today with an example of civil architecture is an important urban place. Row houses which were built for the achieves of the palace in the 19th century in the Ottoman Empire and known as the Ottoman?s first public houses. Now function as trade centers hotels and houses. Also this region has ULI Awards For Excellence in 2009 by Urban Land Institute.