Kamusal alan içerisinde mahalle parkları ve bir mahalle parkı tasarım rehberi düşüncesi
Community parks and the conception of design guide for a community park in public sphere
- Tez No: 276837
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kenti, bireylerin bir arada olduğu, özel ve kamusal tüm yaşam alanlarının toplamı olarak nitelendirebiliriz. Bireylerin yaşam tarzları, yaşam ile ilgili seçimleri doğrultusunda kent sürekli şekillenmekte, değişmekte, büyümektedir. Bu süreç içerisinde planlı adımlar atılmadığı takdirde, değişim ve büyüme olumsuz yönde olmaktadır.Bu durum sonucunda, kentli kendisini yaşadığı kentin bir sakini olarak görmemekte, yaşadığı, çalıştığı, gezdiği yerleri benimsememekte ve günümüzde çok kıymetli hale gelen zamanını dolu dolu geçirememektedir. Kentsel yaşamın hızına yoğun iş temposu da eklenince, bireyler fiziksel yorgunluğun dışında psikolojik olarak da tahrip olmaktadır. Dolayısıyla bireyin beklentileri, istekleri de farklılaşmaktadır. Bu da bireyi mekânsal olarak farklı arayışlar içerisine sokmaktadır. Kent içerisindeki bu farklı arayışlar, kendisini en belirgin şekilde açık yeşil alanlar üzerinde hissettirmektedir. Çünkü kentli psikolojik olarak mutlu olmak istediğinde, öncelikle doğa ile bütünleşmek istemekte ve bunun mekânsal yansıması da kendini açık yeşil alanların en temel oluşumu olan parklar üzerinde göstermektedir.Genel olarak belli bir yaş grubunun dinlenme ve küçük yaş grubunun oyun ihtiyacına yönelik oluşumlar olan parklar, artık yetersiz kalmaktadır. Günümüzde, her yaş grubunun kendinden bir şeyler bulabileceği, çeşitli fonksiyonlar ve aktiviteler yüklenmiş, daha hareketli, yeniliklere ve gelişime açık park tasarım eğilimleri mevcuttur. Günümüzde birbirine benzer biçimde düzenlenen parkların; dans, resim, müzik gibi sosyal-kültürel aktiviteler, farklı büyüklükte ve içerikte spor faaliyetleri gibi yeterli mekânsal kullanımlara sahip olamadıkları görülür. Açıklanan bütün bu nedenlerden dolayı kentlerin hayat kaynağı olan açık yeşil alanların ve bu alanların en önemli yapı taşı olan park oluşumlarının incelenmesi bu tezin konusunu oluşturmuştur. Çalışmada bu konulara değinilmiş, örneklerle detaylandırılmaya çalışılmış ve sonuç olarak bir park tasarım rehberi düşüncesi geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can characterize the city as a total of whole private and public living spaces where people are together.In accordance with people?s lifestyles and choices, city keeps changing, growing and taking on a shape.During this process if the steps are not planned than change and growth occurs in negative direction.As a consequence, people living in a city neither see themselves as inhabitants of the town nor consider the places that they live, work, walk as their own and can not spend their time to fullfillment which is precious nowadays.When heavy business tempo added to speed of city life, individuals get frustrated not only phsically but also phychologically.Consequently the expectations of the individual undergo a change introducing different spatial. Different seekings in a city shows its existance the best on open-space areas.Because when the individual in a city wants to be happy phychologically, he/she first wants to be integrated into the nature and spatial reflection of this shows itself on parks which is the main formation of open-space areas.Parks, generally formations specific to playing needs of smaller age and resting needs for specific age are not enough anymore.Today, there are park design trends that every age group can find something, accomodating various functions and activities, open to change and innovation.Present parks which are designed similar to each other don?t have enough space for social-cultural activities like dance, painting, music and sport activities in different content and extent.Due to all these reasons, research of open-space areas which are life sources of cities and park formations which are the most important building structure of these areas forms the subject of this thesis.In the study, these subjects are mentioned, detailed with examples and finally a conception of a park design guide was developed.