Field measurements of 3G base stations
3G baz istasyonlarında saha ölçümleri
  1. Tez No: 276844
  2. Yazar: AHMET CAN HAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ALTAY ARPALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
3. Nesil haberleşme sistemlerinin hayata geçmesi, mobil iletişimin omurgasını oluşturan ekipmanlarda yapılan bazı donanımsal ve yazılımsal değişiklikler sonrasında mümkün olmuştur. Abonelerin bu değişimler sonrasında hizmet almaya başladıkları servisler değişim göstermiş, yeni gereksinimler bu servislerle beraber ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında aboneler tarafından yaşanılabilecek sorunlar, gerçek saha ölçümleri yapılarak ele alınmıştır. Yapılan testler neticesinde abonelerin konuşmalarının kesilmesi, arama yapmak istedikleri zamanlarda şebekeye ulaşamamaları, data bağlantısının beklenilen hızlara ulaşamaması gibi problemlerle karşılaşılmıştır. Alınan gerçek saha olçümleri çerçevesinde belirtilen sorunlar analiz edilerek sistem üzerinde donanımsal ve yazılımsal değişiklikler yapılmıştır. Bu tez çalışması, yapılan değişikliklerden örnekler ve bu çalışmalar sonunda ulaşılan sonuçları içermektedir. Yapılan değişiklilklerin sistem üzerindeki etkileri yeniden gerçek saha ölçümleri alınarak doğrulanmış ve gerektiği yerlerde tekrar analiz edilmek suretiyle sistemin iyileştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
3G mobile communication systems launched after some hardware and software changes on existing systems. After these changes operators have new services for subscribers. In this thesis, our target is to find problems, which faced by subscribers, with field measurements. Along these field measurements there were drop, congestion, and low data rate problems. After analyzing these problems we did some hardware and software changes. In this thesis you will find information about these hardware and software changes and the result graphs, which contains comparison for before and after these changes. These results verified by verification tests, if needed the problems re-analyzed and tried to optimize the system.