Heating effect of electromagnetic fields on human head at GSM frequencies
GSM frekanslarındaki elektromanyetik alanların insan kafası üzerindeki ısı etkisi
  1. Tez No: 276843
  2. Yazar: AFŞAR TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÖZDOĞAN, PROF. DR. YAHYA KEMAL BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez GSM frekanslarındaki elektromanyetik alanların insan kafası üzerindeki ısı etkisini araştırmaktadır. Öncelikle mevcut yapı çalışıldı. Bu çalışmada, mevcut küresel kafa modelleri araştırıldı ve kafa farklı dielektrik sabit ve iletkenliğe sahip farklı ortak merkezli kürelerle (beyin, kemik, deri) modellendi. Işımanın kafanın yanına yerleştirilmiş döngüsel bir anten tarafından üretildiği kabul edildi. Sonuçlar GSM sistemlerinde geniş ölçüde kullanılan 900 MHz ve 1800 MHz gibi iki farklı frekansta elde edildi. Dielektrik sabiti, iletkenlik ve ısı potansiyeli arasındaki ilişkileri araştırmak için farklı yarıçap, dielektrik sabiti ve iletkenliğe sahip bir küre üzerinde nümerik sonuçlar bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the heating effect of electromagnetic fields on human head at GSM (Global System for Mobile Communications) frequencies. First of all, existing structure was studied. In this work, the existing spherical head models of head are searched and the head is modelled with different concentric spheres (brain, bone, skin) that have different permittivity and conductivity. The radiation is assumed to be generated by a loop antenna located near the head. The results are obtained at two different frequencies, 900 MHz and 1800 MHz that are widely used in GSM systems. To investigate relations between permittivity, conductivity and heating potential, the numerical results are found on any sphere that has different radius, permittivity and conductivity.