Sınıf öğretmenlerinin yeni ölçme ve değerlendirme yöntemlerine ilişkin yeterlikleri
The capabilities of primary teacher about new methods in measurement and evaluation
  1. Tez No: 276871
  2. Yazar: MELTEM ACAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz dünyası artık her alanda edindiği bilgileri günlük yaşamına aktaran, yaratıcı düşünebilen, araştıran, sorgulayan bireyleri gerekli kılmaktadır. İşte bu noktadan bakıldığında 2004?2005 eğitim yılında pilot okullarda uygulanan, 2005?2006 yılında tüm yurtta uygulamaya koyulan yeni ilköğretim programı bireylerin bu doğrultuda gelişimini amaçlamaktadır.Yapılandırmacı yaklaşım temelli yeni ilköğretim programı bireyin her açıdan gelişimini sağlarken değerlendirilmesinde de öğretmene farklı ölçme yöntemleri sunarak öğrencinin süreç boyunca çok yönlü olarak değerlendirilmesine olanak tanır; ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki mevcut koşullar itibariyle sınıf öğretmenlerinin bu ölçme yöntemlerini programın ön gördüğü şekilde kullanabilmede sıkıntı yaşamaktadırlar.Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin yeni ilköğretim programının ölçme ve değerlendirme boyutunda yer alan gelişim dosyası, performans değerlendirme ve dereceli puanlama anahtarını kullanabilme yeterliklerini belirleyebilmektir. Araştırmada var olan durum ortaya konmaya çalışıldığından bu çalışma betimsel bir araştırmadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ve Kütahya illerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 252 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri için üç bölümden oluşan bir anket geliştirilmiş ve ayrıca 15 sınıf öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 16,0 ve Microsoft Office Excel 2007 programları kullanılmıştır. Bunun yanında yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin analizi için ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; sınıf öğretmenleri performans değerlendirmeyi sıklıkla kullanırken en az sıklıkta kullandıkları araç ise dereceli puanlama anahtarıdır. Sınıf öğretmenleri gelişim dosyasının hazırlık ve değerlendirilmesinde sınıf mevcutlarının kalabalık olmasından dolayı zaman açısından ve dosyaların muhafazasında sıkıntı yaşamakta, performans değerlendirme ile ilgili kendilerini yeterli görmektedirler. Buna karşın sınıf öğretmenleri dereceli puanlama anahtarı ile ilgili yeterli bilgilerinin olmadığı ve bu aracın kullanımı için ölçme ve değerlendirme uzmanına gereksinim duyduklarını belirtmişleridir. Bu doğrultuda sınıf öğretmenleri; sınıf mevcutlarının azaltılması, yeni (alternatif) ölçme yöntemleri ile ilgili hizmet içi eğitimlerinin organize bir şekilde planlanması ve uzman kişiler tarafından verilmesi, her okulda bir ölçme ve değerlendirme uzmanının olması gerektiği yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Today?s world needs people who can think creatively, transfer the information which they get to their life, search and ask. At this point, the new primary curriculum that was applied in the pilot schools in 2004-2005 education year and was applied at the whole country in 2005-2006 education year has aimed indivuals? development at this matter.New primary curriculum based on structural approach both contribute to the development of individuals with all aspects and evaluate the students during the period by presenting differrent types of measure instruments to the teachers when evaluating. But, researches show that primary school teachers has some troubles in using this methods of measurement appropriately as the curriculum involves.The aim of this research is to determine the factors that effect the teachers? capability of using rubric, performance assessment and portfolio in measurement and evaluation period. Because it?s tried to be brought up existence situation, this research is descriptive. In this study, qualitative methods are used. The work group is 252 primary teachers who are working in private and formal schools of Kütahya and Istanbul. For data of this research, a questionare which consists of 3 parts is developed and also interviews with 15 teachers are held. In analysis of the research the statistic programme SPSS 16.0 and Microsoft Office Excel 2007 is used. For analysis of the data which is gained from the interviews, content analysis technique is used.At the end of the research, the evidence shows that primary teachers often use performance assessment however, rubric is the one that they rarely use.At the preperation and evaluation of portfolio, primary teachers have trouble in both keeping the files of development and controling the time because of the crowded classes. Also, they see themselves efficient in performance. On the other hand, teachers have specified that they haven?t got enough information about rubric and they need an expert of measurement and evaluation. At this point, primary teachers suggest that number of the students in a class should be decreased and educations about new (alternative) methods of measurements should be planned and held by the experts and at least one expert in measurement and evaluation should be charged in each school.