Dolgu duvarlarının betonarme çerçeve sistemlere olan etkisinin incelenmesi
Investigation of masonry infill wall effect of reinforced frame buildings
  1. Tez No: 276878
  2. Yazar: HACER BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL H. ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Duvar davranışının analizlere yansıtılabilmesi için kompozit harç ve tuğladan oluşan bu elemanın, çeşitli gerilme durumları altındaki davranışını açık bir şekilde anlamak gereklidir.Tuğla duvar karakteristikleri, harç ve tuğlanın etkisi altındadır. Yapılan çalışma iki kısımda ele alınmıştır. İlk olarak Türkiye de üretilen farklı üç tip tuğla ve iki farklı harç kullanılmıştır. Düşey üniform konsantrik yük etkisi altında zayıf harç güçlü tuğla, güçlü harç zayıf tuğla vb. farklı boyutta prizma ve paneller ve çeşitli kombinasyonlarla oluşturularak duvarın elastisite modülü, dayanımı vb. özellikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Türkiye'deki duvar ile ilgili standartlara paralel olarak duvar, harç ve tuğla arasında dayanım, elastisite modülü bakımından karşılaştırmalar yapılmıştır.İkinci olarak da, taşıyıcı olmayan dolgu duvarın, betonarme yapıların deprem davranışına olan etkileri konu edilmiştir. Farklı modeldeki dolgu duvar örnekleri eşdeğer basınç çubuğu ve sonlu elemanlar metodu olarak iki şekilde ele alınarak SAP2000N yapı analizi programıyla çözülmüştür. Duvarlı ve duvarsız olarak düşünülen sistem örnek sonuçları karşılaştırıldığında dolgu duvarın kesme kuvveti, yanal deplasman, rijitlik gibi özellikleri etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Structural design in masonry requires a clear understanding of the behaviour of the composite unit-mortar material under various stress conditions.The characteristics of brick masonry are influenced by the properties of bricks and mortar. This study has been investigated in two parts. Firstly, this thesis attempts at studying the properties of brick masonry using different bricks of Turkey with various types of mortars. The strength and elastic modulus of brick masonry under uniform concentric vertical loads have been evaluated for strong-brick soft-mortar and soft-brick strong-mortar combinations. Various sizes of prisms and panels have been tested during these experiments to study the size effect and different bonding arrangements. The failure mechanisms of such specimens have been studied. Attempts are also made to derive empirical relationships for masonry strength as a function of brick and mortar strength in the Turkey context.Secondly, effect of nonstructural masonry infill on the earthquakes response of reinforced concrete structures are investigated by considering reinforced concrete with structure different configuration of masonry infills. Different models of infill walls have been analyzed by using a computer program called SAP2000N. For this purpose, different kinds of planar frames were compared under lateral loads by two infill wall models, equivalent diagonal compression strut model and finite element model. The results of analysis were compared for the frames with and without infill walls. It is found that infill walls have significant effect on stiffness, period, lateral displacement, base shear force and structural behavior.