Bazı önemli tıbbi bitkilerin kimyasal kompozisyonu ve antioksidan kapasitelerinin belirlenmesinde sub ve süperkritik akışkanların etkisi
Effect of sub and super critical fluids on the antioxidant capacity and chemical composition of some important medicinal plants
- Tez No: 276876
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, tıbbi aromatik bitkilerden dereotu (Anethum graveolens), çörekotu (Nigella sativa L.), kişniş (Coriandrum sativum L.) yıllık pelinotu (Artemisia annua) ve taşnanesi (Micromeria fruticosa L.) bitkilerinin kimyasal kompozisyonları ve antioksidan aktiviteleri üzerine sub ve süperkritik akışkan ekstraksiyon metodlarının etkileri incelenmiştir. Uygulanan sub/süperkritik akışkan ekstraksiyonları, subkritik su, subkritik etanol ve süperkritik CO2 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemlerin etkinliği su buharı destilasyonu, gerisoğutucu altında kaynatma ve ultrasonik banyoda organik çözücü ile ekstraksiyon yöntemleri ile kıyaslanmıştır. Ekstraktların antioksidan aktivitelerini belirlemek için serbest radikal temizleme yöntemi (DPPH), toplam antioksidan kapasite (CUPRAC) ve toplam fenol içeriği (FOLIN) yöntemleri uygulanmıştır.Sonuçlar ekstraktlardaki bileşen ve konsantrasyonların ekstraksiyon metoduna göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu farklılıktan yararlanarak ekstraktın kullanım amacına uygun ekstraksiyon metodu seçilebilir. Ekonomik olarak önemli olan oksijenli bileşenler en fazla sub-kritik su ekstraksiyonu ile elde edilmiştir. Çörekotu tohumlarında süper kritik akışkan ekstraksiyonu ile yağ asitleri daha fazla elde edilmiştir. Antioksidan aktivite belirleme çalışmalarında en etkin yöntemin sub-kritik etil alkol ekstraksiyonu olduğu bulunurken, en etkin bitki ise taşnanesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of extraction methods on chemical composition and antioxidant activity of medicinal aromatic plants such as Anethum graveolens, Nigella sativa, Coriandrum sativum, Artemisia annua, and Micromeria fruticosa is investigated. Sub/supercritical fluid extractions were performed by using subcritical water, subcritical ethanol and supercritical CO2. Effect of these methods is compared with steam distillation, organic solvent extraction under reflux, organic solvent extraction under ultrasonic irradiation methods. Antioxidant activity determination was carried out by radical scavenging activity assay (DPPH), total antioxidant capacity cupric reducing antioxidant capacity (CUPRAC) and total phenol content assay(FOLIN).The results showed that components and concentrations of the extracts strongly depend on extraction method. The extraction method may be chosen according to the goal of extract usage. Economically important oxygenated compounds were acquired mostly by subcritical water extraction. Fatty acids were obtained more by supercritical fluid extraction in Nigella sativa seeds. It was determined that the best effective method in antioxidant activity determination was ethyl alcohol extraction and the best effective plant was Micromeria fruticosa.