Ambient pressure X-ray photoelectron spectroscopy and its applications
Yüksek basınç X-ışını fotoelektron spektroskopisi ve uygulamaları
  1. Tez No: 276879
  2. Yazar: FUNDA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Son on yıllık zaman sürecinde, yüksek basınç fotoelektron spektrokopisi(APXPS)'nin uygulanması, çevre ve malzeme bilimi, enerji ve diğer birçok alandakiçalışmalarda önemli bir deneysel araç olarak kabul gördü. Bugünlerde, tekniğin hızlıbir şekilde yayılmasına öncülük eden Amerika ve diğer uluslararası sinkrotronmerkezlerinde birçok APXPS sistemi kurulum aşamasındadır veya kurulumuplanlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı/Advanced Light Source'da deney istasyonu 9.3.2'de kurulan yeni APXPS sisteminintasarımı ve calışma performansı sunulmaktadır. Yeni sistem, Scienta R4000 HiPP,Advanced Light Source ve onun endüstriyel partneri olan VG-Scienta arasındakiişbirliği sonucu kurulmuştur. R4000 HiPP sistemi, üstün elektron iletimi ile birlikte24° geliş açısı için simüle edilmiş-0.5° çözünümlü açı-çözünüm modu ve bir boyutta16 ?m uzamsal çözünümlü spektromikroskopik mod gibi özellikler sunmaktadır.Bu tez çalışmasında APXPS'nin uygulamaları da verilmektedir. İlkuygulamada APXPS ve kütle spektrometresi, CO ve O2 gazlarının Pt(110)yüzeyindeki adsorpsiyonunu ve katalitik oksidasyonunu incelemek üzerekullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, CO ve O2 gazlarının 250 mTorr' a kadar çeşitlibasınçlarda oluşturduğu reaksiyon şartları altında Pt üzerinde yüzey oksitoluşumunun gerçekleşmediğini göstermektedir. Bununla birlikte, belirtilen basınçdeğerindeki CO oksidasyonu, O2 /CO oranı ve sıcaklık rejimi Langmuir?Hinshelwood reaksiyon mekanizması ile uyumludur. İkinci uygulama NiTi şekilhafızalı alaşımların yüzey oksidasyon basamaklarının APXPS ve NEXAFS tekniklerikullanılarak çalışılmasıdır. Çalışmada sıcaklığın NiTi yüzeyindeki pasivasyontabakasının oluşumu üzerine etkisi işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the past decade, the application of Ambient Pressure X-rayPhotoelectron Spectroscopy (APXPS) has been recognized as an important in situtool to study environmental and materials science, energy related science, and manyother fields. Several APXPS endstations are currently under planning or developmentat the USA and international light sources, which will lead to a rapid expansion ofthis technique. The present work describes the design and performance of a newAPXPS instrument at the Advanced Light Source beamline 9.3.2 at LawrenceBerkeley National Laboratory. This new instrument, Scienta R4000 HiPP, is a resultof collaboration between Advanced Light Source and its industrial partner VGScienta.The R4000 HiPP provides superior electron transmission as well asspectromicroscopy modes with 16 ?m spatial resolution in one dimension and angleresolvedmodes with simulated 0.5° angular resolution at 24° acceptance.Applications of APXPS have been also given in this work. In the first studythe APXPS and mass spectrometry have been utilized to investigate the CO and O2co-adsorption and the catalytic oxidation of CO on a Pt(110) surface under variouspressures of CO and O2 (up to 250 mTorr). Studies suggest that there is no surfaceoxide formation on Pt under our reaction conditions. However, CO oxidation in thispressure (