Kentsel planlama sürecinde kent formundaki değişimlerin Diyarbakır kenti örneğinde araştırılması
The urban planning process change city form in that specific area, Diyarbakir city
- Tez No: 276886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE PEKER SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizin en hızlı büyüyen kentlerinden olan Diyarbakır'da göç olgusunun biçimlendirdiği sosyal yapının, mekân taleplerine yönelik fiziki plan kararlarının üretilmesinde yetersiz kalınmıştır. Bu durum bugünkü kent formunun oluşumunda etkili olurken beraberinde pek çok soruna da neden olmuştur. Araştırmada, Diyarbakır kentinin mekânsal gelişim süreci ve kent formundaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, belirlenen amaç ve kapsam doğrultusunda kentin gelişimi tarihsel bir süreç içerisinde incelenmiştir. Ayrıca, kentin doğal ve yapay eşikleri dikkate alınarak günümüzdeki mekânsal kullanımı son dönemlerde hazırlanan imar planları doğrultusunda değerlendirilmiştir.Bu doğrultuda Diyarbakır'da kentsel planlama sürecinde kent formundaki değişimler izlenmiş ve kentin gelecekteki formu için kentin doğal kaynakları vb. potansiyelleri ele alınarak öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Social structure shaped by migration in one of the fastest growing cities in our country, Diyarbakır, witnessed inadequate for the demands of the production of physical planning decisions for space requirements. This situation has led too many serious problems while effective in the formation of today's urban form with it. In the study, the spatial changes in the development process and urban form investigated in the city of Diyarbakir.In the study, the developments of the city were examined in a historical process determined in accordance with aims and scope. In addition with taking into account the use of natural and artificial thresholds evaluated by recently prepared development plans.In this direction tracked changes in the form of urban planning process in Diyarbakır city and the city?s natural resources and potentials have been developed by examining the proposals to form the city?s future.