Air Conditioning with Desiccant Cooling
Desisif soğutma ile iklimlendirme
- Tez No: 276885
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKALACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, nem almalı bir iklimlendirme sistemi tasarlanıp kurulmuş ve test edilmiştir. Sistemde, iklimlendirilen mahale gönderilen taze hava, önce bir nem alıcı üzerinden geçirilerek nemi düşürülmekte ve daha sonra buhar sıkıştırmalı bir soğutma çevrimiyle soğutulan suyun kullanıldığı ?kuru serpantin? üzerinden geçirilerek sıcaklığı düşürülmektedir. Sistemin performansını artırmak için, dış havayla ön soğutma, atık soğu geri kazanımı ve atık havanın buharlaştırmalı soğutma ile soğutulması gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar kullanılarak sistemin enerji analizleri yapılmıştır. Ayrıca bu tür sistemlerin hastaneler gibi hijyenin önemli olduğu uygulamalar için yapılabilirliği, uygunluğu ve tasarım parametreleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a desiccant based air-conditioning system was designed, constructed and tested. In the system, the moisture of the fresh air was reduced passing it through a solid desiccant wheel and then its temperature was decreased by the ?dry coil? of a vapor-compression cycle. To enhance the performance of the system, some technologies such as ?pre-cooling with outdoor air?, ?waste cool recovery? and ?pre-cooling of waste air with evaporative cooling? were utilized. Energy analyses of the system were performed by using the results obtained from the experiments. Design parameters and suitability of the system suggested were investigated for the health care facilities in which hygiene is crucially important.