Tuz stresinin chili biberlerinin pigment ve kapsaisinoid değişimi ile peroksidaz aktivitesi arasındaki ilişki
Changes in pigments and capsaicinoids of chile peppers under salt stress and relation with peroxidase activity
- Tez No: 276892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tuz stresi kurak ve yarı kurak bölgelerde bitki verimliliğini sınırlamaktadır. Tuz stresi özellikle fotosentez gibi fizyolojik işlevleri olumsuz etkileyerek bitki büyümesinde azalmaya neden olmaktadır. Tuza tolerans, bitkinin tuzlu koşullar altında normal büyüme ve gelişimini sürdürebilme yeteneği olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, kontrollü koşullar altında Capsicum annuum L. varyetelerinin (Meksika, Yediveren, 6089 ve 13), farklı konsantrasyonlarda (50, 100, 150 ve 200 mM) NaCl tuzluluğunun etkileri ve tuz stresinde chili biberlerinin kapsaisinoid değişimleri ile peroksidaz arasındaki ilişki çalışılmıştır. Tuz stresi oransal su içeriğini (RWC), klorofil ve karotenoidleri, bitki ağırlığı ve meyve miktarını azaltırken, aynı zamanda prolin, glisin betain (GB) çözünür karbonhidrat, total aminoasit ve antioksidant enzim peroksidaz (POD) aktivitelerini artırmıştır.Araştırılan varyeteler içerisinde kapsaisin miktarı en çok Yediveren meyvelerinde saptanırken, bunu Meksika, 6089 ve sonra 13 çeşitleri izlemiştir. Peroksidaz aktivitesi, kapsaisin miktarları yarılandığında artmaya başlamıştır. Kapsaisin artışı, peroksidaz aktivitesinin yarılanması veya düşmesiyle paralellik göstermiştir. Yüksek peroksidaz aktivitesi kapsaisin içeriğinde azalmaya neden olmuştur. Sonuç olarak, kapsaisin miktarı ile peroksidaz aktivitesi arasında ters bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salt stress limits plant productivity in arid and semi arid regions. Salt stress causes decrease in plant growth by adversely affecting physiological processes, especially photosynthesis. Salinity tolerance is defined as the ability of plant to maintain its normal growth and development under salt conditions. In this study, the effect of different concentrations of NaCl (50, 100, 150 and 200 mM) and changes in the amount of capsaicinoids of Chili peppers in relation with peroxidase activity were studied in the varieties (Mexico, Yediveren, 6089 and 13) of Capsicum annuum L. under controlled conditions. Salinity stress decreased relative water content (RWC), chlorophyll and carotenoids, biomass and amount of fruits, at the same time increased, proline, glycine betaine (GB), soluble sugars, total aminoasids and the antioxidant enzyme peroxidase (POD) activity.In the studied varieties capsaicins were found abundant in the fruit of Yediveren, followed by varieties Meksika, 6089 and then by 13. Peroxidase activity increased at the time when the concentration of capsaicins started to decrease. The increase in capsaicin contents coincided with decreased peroxidase activity. High peroxidase enzyme activity caused decrease in the content of capsaicin. As a result, an inverse correlation was found between the amount of capsaicins and activity of peroxidase enzyme.