Klorürlü ortamlarda bakırın elektrokimyasal davranışlarına sistein ve metiyonin'in etkileri
The effect of methionine and cysteine on electrochemical behaviour of copper in chloride solution
  1. Tez No: 276891
  2. Yazar: HASAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bakırın; korozyon davranışlarına klorürlü ortamda farklı derişim ve sıcaklıklarda Metiyonin (Met) ve Sistein (Cys) moleküllerinin inhibisyon etkisi araştırıldı. Bu amaçla potansiyodinamik ve EIS (elektrokimyasal impedans spektroskopi) ölçümleri kullanılmıştır. Korozyon hızı polarizasyon eğrilerinin extrapolasyonu ile belirlenmiştir. Oksit film oluşumunun etkisi, sıcaklık ve derişimin katodik ve anodik süreçlere etkileri belirlenmiştir. Termodinamik özelliklerden ?G (Serbest entalpi) değeri polarizasyon ve impedans sonuçlarından elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar göstermiştir ki; Met ve Cys molekülleri pH=8,5 da klorür iyonu içeren çözeltilerde bakırın korozyon hızını azaltmaktadır. Diğer taraftan; Met ve Cys molekülleri yüksek sıcaklık ve düşük derişimlerde de koruma sağladığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The corrosion behavior of copper has been investigated in presence of Methionin (Met) and Cysteine (Cys) molecules, at various temperatures and concentration in highly corrosive chloride solution. For this aim, potentiodynamic and EIS (electrochemical impedance spectroscopy) measurements were used. Corrosion rates have been determined by extrapolating the polarization curves. The role of temperature, concentration and the effect of oxide film formation have been interpreted in aspect of anodic and cathodic processes rate. Thermodynamical properties ?G (free enthalpy) values have been evaluated with help of current?potential measurement results. The experimental results showed that Met and Cys Cys molecules have decreased the corrosion rate of copper in chloride containing solutions of pH=8.5. On the other hand, Met and Cys molecules provide protection also elvated temperature and low concentration.