Farklı mevsimlerde avlanan sardalya (Sardinella aurita Valenciennes, 1847)'nın 4oC'de vakum paketli olarak depolanmasında oluşan duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik değişimler
The effects of seasonal changes on sensory, chemical and microbiological quality parameters of vacuum packed sardine (Sardinella aurita valenciennes, 1847) stored at 4oC
- Tez No: 276898
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, kış ve ilkbahar mevsimlerinde avlanan sardalyanın (Sardinella aurita Valenciennes, 1847) temel besin madde bileşenlerindeki değişimler ve farklı mevsimlerin 4 oC' de vakum paketli olarak depolanan sardalya filetolarının depolama süresince kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik kalitelerine etkileri incelenmiştir. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde sardalyaların ham protein oranları sırasıyla %19.93 ve %20.08, lipit oranları ise %1.39 ve % 4.58 olarak bulunmuştur. Tüm gruplarda temel yağ asitleri palmitik asit, miristik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoic asit olarak belirlenmiştir. Depolama süresince dalgalanmalar gösteren TVB-N değerleri depolama başında sırasıyla 18.39 ve 16.25 mg/100g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seasonal changes in proximate composition of sardine (Sardinella aurita) captured in winter and spring periods and the effects of fishing seasons on the chemical, sensory and microbiological quality of sardine stored at 4 oC were investigated. It was found that the protein content of sardine fillets in winter and spring seasons were 19.93% and 20.08%, respectively and lipid content were 1.39% and 4.58%, respectively. The major fatty acids of sardine fillets in all groups were palmitic acid, miristic acid, stearic acid, palmitoleic acid, oleic acid, eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid.