Farklı avlama mevsimlerinin, deniz levreği (Dicentrarchus labrax Linne, 1758)'nin kimyasal kompozisyonu ve dondurularak depolamada (-18˚C) kimyasal ve duyusal kalite kriterlerine etkileri
The effects of fishing season on the basic chemical composition and chemical and sensory quality of wild sea bass (Dicentrarchus labrax Linne, 1758) at frozen (-18˚C) storage
  1. Tez No: 197975
  2. Yazar: GÜLSÜN BEKLEVİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri, Food Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
FARKLI AVLAMA MEVS MLER N N, DEN Z LEVREĞ(Dicentrarchus labrax Linne, 1758)'N N K MYASAL KOMPOZ SYONU veDONDURULARAK DEPOLAMADA (-18 oC) K MYASAL VE DUYUSALKAL TE KR TERLER NE ETK LERGülsün BEKLEV KÖzet: Araştırmada, deniz levreğinin (Dicentrarchus labrax Linne, 1758) besin maddebileşenlerinin mevsimsel değişimi ve iki farklı mevsimde (Şubat , 2001 ve Ekim 2001)avlanarak -18 oC'de depolanan deniz levreklerinde dondurularak depolamaya bağlı kimyasal veduyusal kalite kriterlerindeki değişimler incelenmiştir. Levrek filetolarının kış (Şubat), ilkbahar(Nisan), yaz (Temmuz) ve sonbahar (Ekim) mevsimlerindeki ham protein oranları sırasıyla%19,75, %21,38, %21,79 ve %18,74 oranlarında, lipit oranları ise %1,22, %6,05, %5,85 ve%2,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF FISHING SEASON ON THE BASICCHEMICAL COMPOSITION AND CHEMICAL AND SENSORY QUALITYOF WILD SEA BASS (Dicentrarchus labrax Linne, 1758) ATFROZEN (-18 oC) STORAGEGülsün BEKLEV KAbstract: Seasonal changes in proximate composition of wild sea bass (Dicentrarchus labraxLinne, 1758) and the effects of fishing seasons on the chemical and sensory quality of frozen (-18 oC) wild sea bass were investigated. It was found that the protein content of sea bass fillets inwinter, spring, summer and autumn seasons were 19.75%, 21.38%, 21.79% and 18.74%,respectively and lipid content were 1.22%, 6.05%, 5.85% and 2.18%, respectively. The majorfatty acids of sea bass fillets in all groups were palmitic acid, oleic acid, eicosapentaenoic acidand docosahexaenoic acid.