Farklı mevsimlerde Seyhan baraj gölünde avlanan kadife balığı (Tinca tinca L., 1758)'nın yağ asitleri kompozisyonundaki değişimler
Changes in fatty acid composition on tench (Tinca tinca L., 1758) captured in differnt seasons from the Seyhan dam lake
- Tez No: 244102
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Araştırmada, Seyhan baraj gölünden Kasım (2006), Temmuz (2007) ve Ağustos (2007) aylarında avlanan Kadife balıklarının (Tinca tinca,L.,1758) besin madde bileşenleri ve yağ asitleri kompozisyonundaki değişimler incelenmiştir. Kadife balığı filetolarının Kasım, Temmuz ve Ağustos aylarındaki ortalama ham protein oranları sırasıyla %16.86, %16.82 ve %16.74, lipit oranları ise %0.69, %1.05, %1.22 olarak bulunmuştur. Kadife balığının temel yağ asitlerinin palmitik asit, oleik asit, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit olduğu belirlenmiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA ( eikosapentaenoik asit) nın PUFA içindeki oranı Kasım ayında %12.28, Temmuz ayında %25.94, Ağustos ayında ise %14.26 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seasonal changes in proximate composition the effects of fishing seasons onthe chemical and fatty acids composition of tench (Tinca tinca L.,1758) captured ain Nowember (2006), July (2007) and August (2007) from Seyhan Dam Lake wereinvestigated. It was found that the protein content of tench fillets inNowember(2006), July (2007) and August (2007) were 16.86%, 16.82%, 16.74%and lipid contents were 0.69%,1.05% and 1.22% respectively. The major fatty acidsof tench fillets in all groups were palmitik acid, oleic acid, eicosapentaenoic acidand docosahexaenoic acid. EPA content (in PUFA) of tench filet, were 12.28% inNowember, 25.94% in July and 14.26% in August.