Gemlik zeytin çeşidinde dal eğme ile birlikte yapraktan azot, potasyum ve magnezyum uygulamalarının meyve verimi ve kalite üzerine etkisi
The effect of nitrogen, potassium and magnessium applications on yield and quality of fruit along with branch bending on Gemlik olive type trees
- Tez No: 276911
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Gemlik Zeytin çeşidinde Dal eğme + Üre, Dal eğme + KNO3 (Potasyum Nitrat), Dal eğme + MgSO4, Dal Eğme+ Üre + KNO3+ MgSO4 yapraktan uygulanmasının ağaçların meyve verim ve kalitesine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yaprak gübresi uygulaması % 0,5 dozlarında, birinci uygulama sonbaharda (Aralık) olmak üzere uygulanmıştır. Diğer uygulamalar 2 şer ay arayla Şubat ve Nisan aylarında yapılmıştır. Meyvelerde pomolojik incelemelerin yanında yapraklardaki bitki besin maddesi analizleri yapılarak; meyvelerde % yağ miktarları belirlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler periyodisite yılında alındığı için önemsiz gibi gözükmektedir. Verim yılında yapılacak uygulamaların etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the effect of the Branch bending + Urea, Branch bending +KNO3, and Branch bending +MgSO4, Branch bending + Urea + KNO3+ MgSO4 on yield and fruit quality in Gemlik olive orchard. Foliar application (% 0,5) was three times per year and the first spraying was made in December. The latest sprayings was in two months intervals on February and April. Besides pomological analysis and oil content of olive fruit was made. Moreover the contents of macro and micro elements in leaves were determined in order to see effect of foliar applications on yield and fruit quality. All results were not significant because of non-bearing years.