İzmir ilinde değişik zeytin çeşitlerinde parlatoria oleae ( colve'e ) (Homoptera : Diospididae)'nin yayılışı, biyolojisi ve mücadelesine yönelik populasyon değişimi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35853
  2. Yazar: BÜLENT GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KISMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
- 57 - ÖZET Bu çalışmanın amacı, îzmir ili zeytinliklerinde Parlatorla oleae ( Colvee >“ nin biyolojisi, yayılırı VB mücadelesine yönelik olarak populasyon değişiminin incelenmesidir. Zararlının yayılışı ve yoğunluğu için? 199S-1993 yıllarında survey çalışmaları yapılmıştır. Buna göre dağlık bölgelerdeki zeytinliklere oranla taban arazilerde özellikle sulanan zeytinliklerde zararlı yoğunluğu daha fazla olmuştur. Biyolojik çalışmalar 1993 yılında doğal koşullarda Bornova, Bayındır ve Kemalpaşa ilçelerinde yürütülmüştür. Periodik olarak alınan örneklerde zararlının çoğunlukla kışı ergin dişi döneminde çok az miktarının ise ikinci dönem mnvf olarak geçirdiği saptanmıştır. Her üç bölgede de ilk yumurtaların 19-SO Nisan ”da bırakıldığı, ikinci döle ait yumurtaların ise Bornova ve Bayındır'da SO-S1 Temmuz, Kemalpaşa'da S7 Temmuz'da bırakıldığı tespit edilmiştir. Yine her üç bölgede de hareketli nimflerin ilk dölde 18 Mayıs, ikinci dölde £7 Temmuz 'da çıkış yaptığı ve bu çıkışların £7-3O gün devam ettiği belirlenmiştir. c Birinci dönem nimflers ilk dölde her üç bölgede de 7-8 Haziran, ikinci dölde, Bornova ve Bayındır'da S-3 Ağustos, Kemalpaşa'da ise 31 Ağustos'ta görülmüştür. İkinci dönem nimfler, ilk dölde her üç bölgede de 3O Hazirans ikinci dölde Bayındır'da S3 Ağustos, Bornova'da S7 Ağustos ve Kemalpaşa'da 31 Ağustos'tâ ortaya çıkmıştır.-- 58 - Dişilerin yumurta bırakma olgunluğuna gelmesi Bayındır'da SO Temmuz, Bornova'da Sî Temmuz, Kemalpaşa'da ise £7 Temmuz'da gerçekleşmiştir. Bir dişinin bıraktığı yumurta sayısı Bornova şartlarında ilk dölde S3-66, ortalama 36 adet, ikinci dölde 19-69, ortalama 35 olarak hesaplanmıştır. Canlı erkek pupalar, Bornova'da ilk dölde 15 Haziran'da ikinci dölde 13 Ağustos'ta,Bayındır'da ilk dölde E3 Haziran, ikinci dölde 31 Ağustos'ta, Kemalpaşa'da ise ilk dölde £3 Haziran, ikinci dölde 31 Ağustos'ta görülmüştür. Yapılan örnek alma çalışmaları sonucunda, P. oleae 'nin zeytinde yılda verdiği döl sayısı ve hesaplanan teorik döl sayısının iki olduğu kanaatına varılmıştır. F'opulasyon değişiminin incelenmesi, 1991-199S-İ993 yıllarında Bornova,Bayindir ve Kemalpaşa zeytinliklerinde yapılmastir.Yapılan çalışmalar sonucunda genelde hareketli ve birinci dönem nimflerde iklim şartlarına bağlı olarak yüksek oranda doğal ölümler olmuştur. Ergin dişilerde her iki dölde de parazitlennıe görülürken, ikinci dönem nimflerde sadece ikinci dölde yoğun parazitlenmeye rastlanmıştır. Erkek bireylerde ise çok az oranda veya hiç parazitlenmeye rastlanmamıştır. Çalışmaların yapıldığı üç bölge içinde uzun yıllardan beri ilaçlama yapılmayan Kemalpaşa'da!;i Araştırma Parseli"nde parazitlenme yüzdesi diğer iki bölgeye göre daha fazla olmuştur. P, oleae 'nin ektoparazitoiti olarak Aphytis mvtilaspidis Le Baron CHym.sAphelinidae) tespit edilmiştir.- 59 - Ayrıca predatörlerden Chilocorus bipustulatuş L C Col., Coccineilidae 5, Cybocephalus fodori E. Y. C Col., Cybocephalidae ) ve Cheletogenes ornatus ( C. and F.) CAcarinaşCheyletidae)'un da bu zararlı ile beslenerek zararlının ölümüne neden olduğu saptanmıştır. P. oleae 'nin zeytin çeşitlerindeki yoğunluk çalışması, Kemalpaşa'daki Domat, Memecik, Çilli,Ayvalık, Çakır, Gemlik ve Edincik su zeytin çeşitlerinde yapılmıştır. Buna göre Zeytin Kabuklu biti en yoğun olarak Domat zeytin çeşidinde görülmüştür-Buna karşılık Bemîik çeşidinde zararlı yoğunluğu en az bulunmuştur. Sonuç olarak ş P. oleae 'nin Zeytin Zararlıları ile întegre Savaş Metotları içinde yerini alması bu zararlı ile mücadelede çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
- 60 - SUMMARY“ STUDIES ON THE BIOLOGY, DISTRIBUTION AMD POPULATION DYNAMICS IN RELATION TO THE CONTROL OF Par la tor i a oleae CCoivee ) < Horn. s Diaspididae ) ÎN DIFFERENT OLîVE CULTUVARS ÎN ÎZMÎR PROVINCE ”The aim of this study is to examine biology, distribution and population dynamics in relation to the control of P_»_ oleae at olive groves in Izmir. In 1992 and 1993, surveys have been conducted to determine its distribution and density. According to results, density of the pest was more in flat areas, especially at irrigated olive groves, in comparison with the groves located in mountainous regions. Biological studies have been carried out in Bornova, Bayındır and Kemalpaşa under natural conditions in 1993. On the samples taken periodically, it has been determined that the pest was in the form of adult female while a few number of it were hibernating a second stage larvae. First egg- laying occurred on April 19 and SO in each of 3 locations while second egg- laying took place on July SO and SI in Bornova and Bayındır and on July S7 in Kemalpaşa. Active larvae hatched on May IS and on July 37 in the first and second generations respectively and this phenomenon took some S7 - 30 days. In all regions studied first stage larvae appeared on June 7 - S in first generation. Second generation was- 61 - observed in Bornova and Bayındır on August E - 3 and in Kemalpaşa on August 31. Second stage larvae appeared on June 30 in the first generation in all regions whereas appearance of them in the second generation occured on August S3, E7 and 31 in Bayandır, Bornova and Kemalpaşa, respectively. Females attained laying maturation period in Bayındır on July SO, in Bornova on July Eİ and in Kemalpaşa on July E7. The number of eggs laid hy a female in Bornova was found to be S3 - 66 in the first generation, average 36, 19 - 69 in the second generation, average 35. In the first generation alive male pupae appeared on June 15, S3 and S3 in Bornova, Bayındır and Kemalpaşa, respectively. As far as second generation is concerned alive male pupae in Bornova on August 13, in Bayındır and Kemalpaşa on August 31. According to the results of samplings, P. oleae gives practically and theoretically two generations a year. Studies on population dynamics has been realized at olive groves in Bornova, Bayandır and Kemalpaşa in 1991, 199E and Î993. In consequence, it has been found that high rate of natural deaths occurred in active iarve and first stage larvae depending on climatic conditions. Parasitism appeared only in the second stage larvae of second generation. While it was seen in both generation of adult females. In male individuals, parasitism is absent or a little. Within the studied three locations parasitism percent of the research plot in Kemalpaşa, in which chemical application had not been made for years, was higher than the other locations.- 62 - Aphytis flüvtilaspidis Le Baron C Hyciî., Aphelinidae ) has been determined as the ectoparasite i t of“ P. oleae Besides it has been found that some predators like Chijocorus bipustmlatus L”? Col-, Coccinel lidae), Cybocephalus f odor i E.Y. C Col.,, Cybocephal i dae > and Cheletoqenes ornatus ( C. and F. > C Acarina, Cheyletidae) give rise to death of the pest by feeding on it. The study on the denstiy of P. oleae in olive cultivars has been carried out in the cultivars of Doma t 5 Memecik, Çilli, Ayvalık, Çakır, Gemlik and Edincik su. According to the results P. oleae »as seen in Bomat cvs. at the highest rate. On the contrary, density of the pest was the least in the cultivar of Gemlik. As the result, the fact that application of Integrated Control Methods for P. oleae will be beneficial in controlling of this pest.