Fluoksetin'in insan periferal lenfositlerinde ın vıtro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of fluoxetine on human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 276933
  2. Yazar: FEZEL NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Fluoksetin antidepresanının insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığını, insan periferal kan lenfositlerinde eksojen metabolik aktivatör yokluğunda ve varlığında in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Hücreler, eksojen metabolik aktivatör yokluğunda 24 ve 48 saat, eksojen metabolik aktivatör varlığında ise 3 saat boyunca 8, 12, 16 ve 20µg/ml Fluoksetin ile muamele edilmişlerdir.Fluoksetin, insan periferal kan lenfositlerinde metabolik aktivatörün bulunmadığı ve bulunduğu durumda KKD'yi uyarmamıştır. Halbuki Fluoksetin metabolik aktivatörün yokluğunda KA oluşumunu hem 24 hem de 48 saatlik muamelelerde kontrole nazaran uyarmıştır. Metabolik aktivatörün varlığında ise en düşük konsantrasyon hariç KA'yı uyarmıştır. Ayrıca Fluoksetin eksojen metabolik aktivatörün yokluğunda 24 saatlik muamelede sadece en yüksek konsantrasyonda, 48 saatlik muamelede ise 12µg/ml konsantrasyonda MN oluşumunu artırmış, en yüksek iki konsantrasyonda ise yeterli sayıda iki nukleuslu hücre bulunamamıştır. Metabolik aktivatörün bulunduğunda ise Fluoksetin sadece en yüksek konsantrasyonda MN oluşumunu uyarmıştır. Fluoksetin metabolik aktivatör yokluğunda 24 ve 48 saatlik muamelede PI'yi düşürmemiş, MI'yi ise 24 saatlik muamelede sadece en yüksek konsantrasyonda, 48 saatlik muamelede ise en yüksek üç konsantrasyonda kontrole nazaran düşürmüştür. Halbuki Fluoksetin NBI'yı 24 saatlik muamelede düşürmemiş, 48 saatlik muamelede ise 8, 12 ve 16µg/ml konsantrasyonlarda kontrole nazaran düşürmüştür. Metabolik aktivatörün varlığında ise Fluoksetin PI, MI ve NBI'yi düşürmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the genotoxic effects of Fluoxetine, on human peripheral lymphocytes by using sister chromatid exchange (SCE), chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) tests in absence and presence of metabolic activation system. Cells were treated with 8, 12, 16, 20 µg/ml Fluoxetine for 24 and 48 hours in the absence of a metabolic activation system and 3 hours in the presence of a metabolic activation system.Fluoxetine did not induce SCEs in human peripheral blood lymphocytes both in the absence and presence of the metabolic activator. Whereas Fluoxetine induced CA formation when compared to control for 24-h and 48-h treatment periods in the absence of metabolic activator. In case of metabolic activator presence, fluoxetine induced CA in all concentrations except the lowest concentration. Additionally, Fluoxetine increased MN formation only in highest dose in 24-h treatment and 12µg/ml concentration in 48-h treatment in the absence of metabolic activator. Also in highest two concentrations of 48-h treatment period, enough number of binuclear cells could not count. In case of metabolic activator presence, Fluoxetine induced MN formation only in the highest concentration. In 24-h and 48-h treatment periods Fluoxetine did not decrease PI, but in other hand it decreased MI compared to control only in highest concentration in 24-h treatment and in three highest concentrations in 48-h treatment period. Whereas in 24-h treatment Fluoxetine did not decrease NDI and in 48-h treatment in 8, 12 and 16 µg/ml concentrations Fluoxetine decreased NDI compared to control. On the other hand Fluoxetine did not decrease PI, MI and NDI in the presence of metabolic activator.