Perturbation method in the diffraction problem of almost grazing incident plane wave by an anisotropic impedance wedge
Anizotropik bir kama yüzeyine eğik bir şekilde gelen düzlem bir dalganın kırınımı problemi için perturbasyon metodu
  1. Tez No: 276932
  2. Yazar: EMİNE AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada ayrıta çok küçük bir açıyla gelme durumunda, düzlemsel dalgaların kamadan kırınımı problemi incelenmiştir. Kanonik bir yapı olan kamadan kırınım çeşitli karmaşık nesnelerin saçılma modellemelerinde kullanabilir. Maxwell denklemleri ile, alan bileşenleri z-bileşenleri cinsinden ifade edilmiştir. Uygun sınır koşulları kullanılarak, alan bileşenleri ve onların ? ve r'ye göre türevleri cinsinden bir kuple diferansiyel denklem sistemi elde edilmiştir. Benzerlik dönüşümü kullanılarak, kuple denklem sistemi, Maliuzhinets teoreminin uygulanabileceği en basit forma indirgenmiştir. Alan bileşenleri için çözüm Sommerfeld integralleri ile ifade edilip kuple denklemlerde yerine koyularak elde edilen integral eşitlik sistemine Maliuzhinets teoremi uygulanmış ve denklem sistemi bir kuple fonksiyonel denklem sistemine indirgenmiştir. Problemin küçük bir parametresi için (sin?0
Özet (Çeviri)
In the present work, the problem of plane wave diffraction by a wedge with an anisotropic impedances is investigated for the case of almost grazing incidence. Wedge is a canonic structure and diffraction from wedge may be used in modelling scattering from a variety of complex structures. In this study, by using the Maxwell?s equations the field components can be expressed in terms of z-components. By applying appropriate boundary conditions, a coupled system of equations is obtained in terms of field component and derivatives of field components with respect to and r. By using similarity transform to the coupled system of equations, the coupling is reduced to the simplest form in which Malyuzhinets theorem can be applied. The solution of field components is sought in the form of Sommerfeld integrals. The Malyuzhinets theorem is applied to the Sommerfeld integrals. By using Sommerfeld integrals the problem is reduced to a system of coupled functional equations. Solution of homogeneous functional equations is given in terms of ?? functions. For a small parameter of the problem (sin?0