Premenstrual sendromun medikal tedavisinde fluoxetin kullanımı
  1. Tez No: 69460
  2. Yazar: BÜNYAMİN BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
78 ÖZET Amaç: Prospektif bir yöntemle ağır PMS tanısı konulan kadınlarda fluoxetinin tedavi etkinliğini plasebo kontrollü bi çalışmada belirlemek. Yöntem : CPE (Premenstrual experiences=takvim yöntemi=l_ikert skafası) ile takip edilen toplam 560 kadında, 3 aylık bazal değerlendirme sonunda 60 kadına ağır PMS tanısı kondu bunlardan 44 kişi çalışmaya alındılar. Bu hastalar önce kapalı zarf usûlü 22 kişiden oluşan iki gruba ayrıldı. Birinci gruba siklusun ilk gününden mense kadar fluoxetin veya plasebo, ikinci gruba siklusun 15. gününden mense kadar fluoxetin veya plasebo ikişer aydan çapraz yöntemle toplam 4 ay kullanıldı. 7 ay sonunda çalışma tamamlandı. Sonuçlar CPE' deki luteal ve foliküler fazdaki total, fiziksel ve affektif semptom skorları için istatistiki olarak karşılaştırması ile yapıldı. Bulgular: Birinci grupta fluoxetin kullanım sonucunda fiziksele kıyasla davranışsal CPE puanlarında daha yüksek seviyede azalma oldu. (%48.4,%64) Toplam puanlarda ortalama azalma ise % 58 olarak tesbit edildi. (P0.05) İkinci grupta ise bu oranları affektif semptomlar için % 9.6, (P0.05)79 Fluoxetin ve plasebonun PMS' li hastalarda affektif, fiziksel ve toplam semptomlara olan etkilerini kendi aralarında karşılaştırdığımızda sonuçlar fluoxetin lehine ileri derecede anlamlı bulundu. (P0.05)Her iki pozolojininde PMS semptolan üzerine aynı oranda etkili olduğu anlaşıldı. Sonuç: Fluoxetin ağır PMS tedavisinde etkili bir ajandır. Siklusun ilk gününden mense kadar fluoxetin kullanmakla, siklusun 15. gününden mense kadar fluoxetin kullanmanın etkinlik açısından fark olmadığı anlaşıldı. Yaptığmnız çift-kör plasebo kontrollü çapraz çalışma sonucunda PMS tedavisinde fluoxetinin etkili bir ajan olduğuna karar verdik.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Objective: To understant the effectiveness of fluoxetin by using placebo control on the women who were known to have severe PMS. Material and Method: 560 women were observed by CPE. At the end of the basal evaluation which lasted for 3 months, 60 women were identified as having PMS 44 of them were incfuded in the study. These patients were divided in to two groups. Each group consisted of 22 women while doing this, closed envolope methodology was used. The ffuoxetin or pfacebo was administered to the first group from the first day of cyclus till the menses. The fluoxetin or placebo was administered to the second group from the fifteenth day to the menses and it was used two by two with crosswide methodology, total 4 months. The study wos completed at the end of the seventh months. The results were anafysed by using statisticed comparative analysis method for the scores of total, physical and affective symptoms in Tuteaf and foflîcufar phase in CPE. Results: In the first group, it was seen that when physical symptoms were compared with affective symptoms, CPE score of the physical symptoms had a higher level of decrease (48.4% versus 64%). The total scores were decrease as 58% (p0.05).81 When the effects of flouxetin and placebo on the patients with PMS on the affective, physical and totaf symptoms were compared, it was seen that the results were significant in favour of flouxetin (P0.05) Conclusion: Fruoxetin is an effective agent on severe PMS: There is no difference between using fluoxetin continiously and cyclic (from the fifteenth to the mense of the cyclus). As a resuff of the double- bfînd ptecebo controlled cross wide study, we decided that fluoxetin is an effective agent for the treatment of PMS.