Design criteria for increasing environmental performance of recreational areas: Analysis of Kordon/Izmir
Rekreasyon alanlarının çevresel performansını arttırmak için tasarım ölçütleri: İzmir Kordon çözümlemesi
  1. Tez No: 276954
  2. Yazar: YASEMİN UZAKGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda artan kentleşme ile çevremizden ve kendimizden daha uzak hale geliyor olmamız birçok kentsel alan gibi rekreasyon alanlarının da incelenmesi için iyi bir sebep oluşturmaktadır. İnsan sağlığı için bir gereksinim olan rekreasyon alanlarından olan açık kentsel alanlar, oyun, seyir, yürüyüş ve benzeri etkinlikler sunarak kentlilerin zihinsel ve fiziksel sağlığını geliştirici olanaklar sunmaktadır. Rekreasyon alanlarının planlanması tek başına yeterli olmayıp aynı zamanda da çevresel performanslarının arttırılmasına yönelik tasarım kriterlerinin de geliştirilmesi gerekmektedir ki bu çalışma bunu sağlamaktadır.Bu çalışma, çevresel olarak performansı sağlanmış kıyı alanlarındaki açık alan kullanışları üzerine yoğunlaşacaktır ve analiz, Kevin Lynch tarafından ortaya konmuş yedi kriter baz alınarak ?Project For Public Space? isimli sivil toplum kuruluşunca hazırlanmış olan dört kriter üzerinden yürütülecektir.Çalışma alanı olarak seçilen Kordon, bilinen adıyla 1. Kordon (Atatürk Caddesi), 2x3 izli bir yol olarak tasarlanmışken rekreatif amaçlı kentsel açık alana dönüştürülmesi süreci ile çok ilginç bir geçmişe sahiptir. Çalışma alanı, Alsancak Limanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar olan alanı kapsamaktadır.Çalışma iki aşamalı olarak incelenecektir. Birinci aşamada, Kordon yolunun bugünkü haline gelirken geçirmiş olduğu süreç ele alınacak; ikinci aşamada ise, Kordon Rekreasyon Alanının çevresel performansı irdelenecektir.Bu çalışmanın, rekreasyon alanlarının planlanmasında çevresel performanslarının arttırılmasına yönelik katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing scale of urbanization and becoming more distant to our surroundings and ourselves are good reasons to analyze recreational areas. Recreational areas ? a type of urban open spaces - are a necessity for human wellbeing that they provide opportunities, or openings, for certain activities, such as play, watching and walking, while the benefits associated with such activities might relate to improved mental and physical health. As planning these areas is not sufficient by itself, design criteria for increasing environmental performance of recreational areas has to be put forward, which is done by this study.This study will focus on environmentally performed urban open spaces on shorelines, and analysis will be carried out on four dimensions of the organization named The Project of Public Space (PPS,) which are formed from the seven dimensions of Lynch. Lynch has defined seven dimensions to analyze the urban space, which are Vitality, Sense, Fit, Access, Control, Efficiency, and Justice. On the other side, PPS?s dimensions are Access and Linkages, Uses and Activities, Comfort and Image, and Sociability.The case study will be about Kordon, known as Kordon 1st (or Atatürk Boulevard) which has a very dramatic history about transforming from a proposed 2x3 freeway to a recreational area. As the actual Structure Plan of Kordon starts from the viaduct shafts at Alsancak Port and ends at Cumhuriyet Square, as of the sit boundaries around the area, this study is also limited between these two landmarks.The objectives of this study have been two-fold. The first is to understand the issues and to establish a knowledge base about the transformation process of Kordon area from proposed Freeway to Recreational Area as an Urban Open Space. The second is to evaluation of Kordon as a recreational area in the light of environmental performance. This study will hopefully be helpful to increase environmental performance of other planned or proposed recreational areas.