İstanbul çevre'sindeki Colchicum türleri üzerinde dış morfolojik, palinolojik ve moleküler düzeyde çalışmalar
  1. Tez No: 27696
  2. Yazar: DENİZ SUNGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI ÖZET İstanbul ve çevresinde ilkbaharda yapraklı devresi, sonbaharda çiçekli devresi olan Colehicum türleri (C. m icranthum Boiss., C. turcicum Janka., C. chalcedonicum., C. bivone Buss), üzerinde dış morfolojik, palinolojik ve moleküler düzeyde çalışmalar yapılmış olup, bu türler arasında çeşitli düzeyde farklılıklar ortaya konmuştur. Bu türlerin istanbul çevresinde yayılış alanları ve populasyonları saptanmıştır. Yapılan moleküler çalışmalarda RftPD tekniğinin Colehicum bitkisinin türleri arasında genomik“parmak izi”çıkarılarak çeşitliliğin tanımlanmasında uygun ve etkili bir yol olduğu görülmüştür. Ayrıca bitki sistematiğinde problemli grupların (cins, tür....) ayrımında morfolojik, polinolojik ve anatomik, sitolojik ayırımların yanı sıra moleküler genetik çalışmalardan da yarar sağlanabileceği saptanmıştır. - 59 -
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In Istanbul and its surroundings external morphological, pal ino 1 og ical and molecular studies have been completed on Co 1 eh i cum species (Cm icranthum Boiss., C. t urcicum Janka., C. eh a I c e d o n i c u m. C. bivone Buss. ) of which leafy stage is in spring time and flowery stage is in autumn. Upon these studies several differences among these species have been ascertained. Spreading fields and population of these species in Istanbul and its surroundings have been determined. Molecular studies showed that the technique of RftPD has proven to be effective and appropriate when determining Colchicum plant in terms of its variations through obtaining its genomic“finger prints”. Moreover, when d i f f erant iat ing problematic groups in plant sistematic5 (genus, species, etc.) in addition to morphologic, palinolocig, anatomic and cytologic separations, molecular genetic studies also decided to be successful in this area. - 60 -